7. tydzień ciąży - dziecko rośnie a ty śpisz

2018-04-06 11:54
7. tydzień ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com 7. tydzień ciąży

7. tydzień ciąży to środek 2 miesiąca. Możesz zaczynać już odczuwać charakterystyczne objawy ciąży - mdłości i wymioty, choć u wielu kobiet dominuje senność i zmeęczenie. Czas na pierwszą wizytę ciążową u ginekologa i założenie książeczki ciąży. Zarodek jest nadal niewielki - ma obecnie ok. 4-5 mm, ale szybko się rozwija.

Spis treści:

  1. 7. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. 7. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  3. 7. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

7. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

7. tydzień ciąży moment, w którym następuje wyjątkowy rozwój główki dziecka. Gdybyś mogła przyjrzeć się jej pod mikroskopem, zobaczyłabyś, że ma ona już prawidłowe kształty o coraz więcej szczegółów.

  • plamki zamieniają się powoli w gałki oczne, widać też dziurki, które niedługo przekształcą się w nozdrza. Widoczne są też początki języka i ust, a także zawiązków zębów
  • rosną znacząco ręce i nogi, a na ich końcach pojawia się zalążki dłoni i stóp
  • serce dzieli się na komorę prawą i lewą, bije wyraźnie i szybko – mniej więcej dwa razy szybciej niż u ciebie
  • ukształtowany jest już kościec dziecka chociaż na razie zbudowany jest wyłącznie z miękkich chrząstek
  • w dalszym ciągu kształtują się narządy wewnętrzne malca, szczególnie układu trawiennegojelita i wątroba, ale również wewnętrzne narządy płciowe – u chłopca pojawiają się zawiązki członka i jąder, a u dziewczynki – jajniki. Choć narządy te już się formują, to jednak na zewnątrz ich nie widać, nie jest więc możliwe rozróżnienie płci dziecka na USG

Jakie są wczesne objawy ciąży? [#TOWIDEO]

Wczesne objawy ciąży

7. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

7. tydzień ciąży charakteryzuje się pojawieniem się pierwszych mdłości. To chyba najbardziej typowe symptomy tego stanu. Spowodowane są oczywiście hormonami ciążowymi, które szaleją teraz w twoim organizmie i wbrew nazwie „poranne” nie zawsze występują o tej porze.

Mdłości ciążowe są uciążliwe, ale nie są niepokojące – przeciwnie świadczą o tym, że twój organizm produkuje hormony (progesteron i beta hCG), które są niezbędne do utrzymania i rozwoju ciąży.

W 7. tygodniu ciąży możesz też zaczynać odczuwać typowe dla 1. trymestru osłabienie.

Jesteś teraz w 7. tygodniu, czyli w 2. miesiącu ciąży

Twój organizm zaczyna przestawiać się na pracę „za dwoje”, ale na razie reaguje na zamiany sennością i nieustannym zmęczeniem. Możesz teraz ucinać sobie popołudniowe drzemki, chociaż wcześniej nigdy ich nie potrzebowałaś i mieć problemy z większym wysiłkiem.

Wzrasta objętość krwi, a tym samym wzrasta też twoje tętno, szybciej pracuje serce. To sposób układu sercowo-naczyniowego na dostosowanie się do tej nowej sytuacji. Jeśli więc wyczujesz u siebie puls 80-90/min, nie martw się - to objaw fizjologiczny.

7. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

Między 7. a 10. tygodniem ciąży powinnaś zgłosić się do ginekologa na pierwszą wizytę ciążową. Lekarz zmierzy ci ciśnienie, zważy i zbada cię ginekologicznie, aby ocenić wygląd macicy i szyjki.

Prawdopodobnie pobierze też materiał do badania cytologicznego oraz badania czystości pochwy – to ważny test, wykrywający infekcje intymne, które w ciąży mogą być wyjątkowo niebezpieczne.

Jeśli ginekolog będzie miał możliwość, zrobi USG stwierdzające obecność pęcherzyka ciążowego albo wypisze ci skierowanie na takie badanie. Zleci ci także badania krwi i moczu, które będziesz musiała odtąd wykonywać przed każda kolejną wizytą, czyli średnio co miesiąc.

Dostaniesz również książeczkę ciążową, którą powinnaś nosić zawsze przy sobie. Wizyta u lekarza powinna odbyć się do 10. tygodnia.

To niezbędny termin wykonania wszystkich najważniejszych badań, ale również wymóg urzędowy – tylko wtedy masz szansę starać się o becikowe, czyli jednorazową zapomogę przysługującą kobiecie z tytułu urodzenia dziecka.

Jeśli dotąd nie byłaś u dentysty, zgłoś się koniecznie na przegląd zębów (to badanie znajduje się w wykazie rutynowych badań okołoporodowych).

To potrzebne, ponieważ 9 miesięcy ciąży sprzyja próchnicy (kobieta traci minerały, w tym wapń i fosfor na rzecz rozwijającego się w niej dziecka), poza tym na niekorzystne zmiany w uzębieniu wpływają hormony oraz kwaśny odczyn wymiocin, które są codziennością większości przyszłych mam.

Każda infekcja zębów może też bardzo niekorzystnie wpłynąć na dziecko – gdy dojdzie do rozprzestrzenienia się bakterii, mogą one przez łożysko dotrzeć do płodu.

Samo leczenie jest również utrudnione ze względu na to, że wielu leków nie można podawać w okresie ciąży, nie powinno się też wykonywać wtedy zdjęć rentgenowskich, dlatego lepiej zapobiegać problemom z zębami zawczasu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza