Zregenerowali płuco, które nie nadawało się do przeszczepu

2022-02-09 9:55

Lekarzom z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku udało się zregenerować płuco, które z początku nie nadawało się do przeszczepu. Sukces ten został osiągnięty dzięki specjalnej aparaturze, która stworzyła "idealne środowisko". To pierwszy taki zabieg w Polsce.

chirurdzy
Autor: Getty Images

Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku po raz pierwszy przeprowadzili perfuzję płuc ex vivo. Zabieg polegał na zrewitalizowaniu pobranych płuc tak, aby były one zdatne do przeszczepienia. Niekwalifikujący się do przeszczepu organ pobrano od dawcy i podłączono do specjalnej aparatury.

- Jesteśmy w warunkach jakby idealnych perfuzyjnych, płynowych, wentylacyjnych i te różne rzeczy, które wpływały na uszkodzenie płuc u dawcy wielonarządowego: respirator, respiratoroterapia, wysokie ciśnienia, zmiany ciśnienia hemodynamiczne itd. u tego dawcy są zmienione na te idealne i to pozwala na potencjalną regenerację i poprawę tych płuc - tłumaczy Wojciech Karolak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

W przystosowanym do tego typu zabiegu środowisku płuca przebywają przez 4 lub 6 godzin. Ekspert wyjaśnia, że po upływie tego czasu parametry organu poddawane są ocenie i na podstawie wyników oraz oceny klinicznej, decyduje się o tym, czy można przeprowadzić przeszczep.

To nowatorska metoda, którą po raz pierwszy w Polsce zastosowali lekarze z Gdańska. Stosowanie tej techniki mogłoby z powodzeniem zwiększyć ilość transplantacji.