Żółte oczy i ból brzucha były objawem raka. Tych wczesnych oznak nie należy lekceważyć

2022-12-23 11:33

52-latkę przez kilka tygodni bolał brzuch, a jej oczy zmieniły kolor na żółty. Niedługo po tym, lekarze zdiagnozowali rzadki nowotwór, a jej przypadek został opisany w raporcie opublikowanym w "Cureus Journal of Medical Science". Niestety, kobieta zmarła po dwóch miesiącach od momentu wyjścia ze szpitala.

Żółte oczy i ból brzucha były objawem raka. Tych wczesnych oznak nie należy lekceważyć
Autor: Getty Images Żółte oczy i ból brzucha były objawem raka. Tych wczesnych oznak nie należy lekceważyć

Kobieta była osłabiona, nie miała apetytu i czuła się bardziej zmęczona niż zwykle. Przez kilka tygodniu walczyła z bólem brzucha, a białka jej oczu się zażółciły. Diagnoza była fatalna.

Żółte oczy były oznaką zaawansowanego raka żołądka

Rak żołądka diagnozowany jest częściej u mężczyzn niż u kobiet. Średnia wieku chorych to 68 lat. Według National Cancer Institute, opcje leczenia i długość życia osoby z rakiem żołądka zależą od tego, jak daleko zdążył się rozprzestrzenić.

Seria testów wykazała, że ​​kobieta miała rodzaj raka żołądka zwanego gruczolakorakiem żołądka, który urósł tak bardzo, że uniemożliwiał transport soków trawiennych między żołądkiem a jelitem cienkim.

Blokada powodowała gromadzenie się bilirubiny, która zabarwiła oczy kobiety na żółto. Lekarze napisali w raporcie, że żółte oczy to rzadki pierwszy objaw raka żołądka.

52-letnia kobieta miała inne schorzenia, w tym nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu 2. Lekarze zaproponowali leczenie paliatywne, ponieważ rak rozprzestrzenił się na jelita, więc nie można go było usunąć chirurgicznie.

Kobieta została wypisana do domu po operacji, ale odmówiła dalszego leczenia chemioterapią i zmarła dwa miesiące później.

Objawy raka żołądka na wczesnym i późnym etapie rozwoju

Według National Cancer Institute zażółcenie oczu i skóry może być oznaką zaawansowanego raka żołądka. Pozostałe objawy to krew w kale, niewyjaśniona utrata wagi, wymioty i problemy z połykaniem.

Wczesne objawy tej choroby to: wzdęcia po jedzeniu, zgaga i utrata apetytu.