Znany lek na odchudzanie wkrótce wróci do aptek. Podano termin

2022-06-03 8:10

Na tę wiadomość czekały tysiące pacjentów: jeszcze w czerwcu do aptek wróci preparat na otyłość Mysimba - poinformował portal gdziepolek, opierając się na informacjach od producenta. Dostawy mają się rozpocząć już niebawem.

Znany lek na odchudzanie wkrótce wróci do aptek. Podano termin
Autor: Getty Images

Problemy z dostępnością leku zaczęły się jeszcze w kwietniu - lek zniknął z aptek i przez cały maj nie był w nich dostępny, gdyż w tym miesiącu producent nie realizował dostaw, nie podano jednak, z jakiego powodu. Już w pierwszych dniach czerwca lek ma być stopniowo dostarczany do aptek.

Czym jest Mysimba?

Mysimba to lek na otyłość przepisywany na receptę. Nie podlega refundacji. Ma formę tabletek o przedłużonym uwalnianiu, a w jego składzie są dwie substancje czynne: chlorowodorek naltreksonu i chlorowodorek buprioprionu, które wzajemnie na siebie oddziałują. To połączenie hamuje mechanizmy odpowiedzialne za uczucie łaknienia.

Wskazaniem do stosowania leku Mysimba jest nadwaga lub otyłość (wartość BMI, od której jest on zalecany to 27 kg/m2) - wówczas, kiedy towarzyszy im co najmniej jedna dolegliwość związana z nadmierną masą ciała, np. cukrzyca typu 2 lub dyslipidemia. Jeśli po 16 tygodniach leczenia nie ma wystarczających efektów - tzn. nie doszło do utraty co najmniej 5 proc. wyjściowej wagi - należy go odstawić.

W formie 24: fakty na temat odchudzania

Kto nie powinien stosować tego leku?

Nie każdy może stosować lek Mysimba - do przeciwwskazań należy m.in. niewyregulowane nadciśnienie tętnicze, nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, napady padaczki, guz nowotworowy w ośrodkowym układzie nerwowym, uzależnienie od leków czy ciężkie zaburzenia czynności wątroby. Pełna lista przeciwwskazań dostępna jest w ulotce.