Znamię u rocznej dziewczynki okazało się groźnym nowotworem. Rodzice byli "wstrząśnięci do szpiku kości"

2022-12-14 8:54

Wszystko zaczęło się od plamki na plecach dziecka, które rodzice uważali za zwykłe znamię. Hallie Evans na swoje pierwsze urodziny dostała "w prezencie" wycieczkę na badania. Diagnoza była okrutna, a rodzina dziewczynki "wstrząśnięta do szpiku kości".

Znamię u rocznej dziewczynki okazało się groźnym nowotworem. Rodzice byli wstrząśnięci do szpiku kości
Autor: GoFundMe Znamię u rocznej dziewczynki okazało się groźnym nowotworem. Rodzice byli "wstrząśnięci do szpiku kości"

Gdy Hallie otrzymała diagnozę w sierpniu br. miała rok. Niewinne znamię na plecach okazało się nowotworem. Potwierdziły to badania, które wykonano w dniu jej urodzin. Teraz dziewczynka przechodzi leczenie, a jej rodzina jest pełna nadziei, że młoda wojowniczka wygra z niebezpiecznym przeciwnikiem.

Znamię u rocznej dziewczynki okazało się nowotworem

Badanie rezonansem magnetycznym u Hallie wykazało raka w dolnej części kręgosłupa i miednicy.

"16 sierpnia 2022 r. otrzymaliśmy przerażającą wiadomość, że moja idealna roczna wnuczka Hallie ma nerwiaka niedojrzałego (...) W tym dniu życie naszej rodziny zatrzymało się i nie będzie już takie samo, dopóki nie usłyszymy słów „Hallie skopała rakowi tyłek” - napisała babcia Hallie na stronie GoFundMe, gdzie można przekazać środki na leczenie dziecka.

Hallie spędziła ostatnie cztery miesiące podróżując między szpitalem Alder Hey w Liverpoolu a szpitalem Wrexham Maelor w północnej Walii, gdzie mieszka. Jej rodzina przeżywa koszmar.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dermatologa?

Nerwiak niedojrzały atakuje głównie niemowlęta i dzieci

Według National Health Service, nerwiak niedojrzały to rzadki rodzaj raka, który dotyka głównie niemowlęta i małe dzieci. Zwykle rozwija się z komórek nerwowych zwanych neuroblastami, które pozostały po ich rozwoju w łonie matki.

Może wystąpić w nadnerczach nad nerkami lub w tkance nerwowej biegnącej wzdłuż rdzenia kręgowego w szyi, klatce piersiowej, brzuchu lub miednicy.

Rodzice Hallie potrzebują środków na pokrycie kosztów podróży do szpitali, w których ich córka przechodzi chemioterapię. W tym celu babcia dziewczynki założyła zbiórkę, gdzie czytamy apel ojca:

„W pierwsze urodziny Hallie została skierowana na badanie MRI (...) Niestety otrzymaliśmy wyniki (...) mówiące, że znaleziono coś nie do pomyślenia i potrzebne są dalsze testy”.

Dziewczynka ma dobre wyniki i mimo tak młodego wieku dzielnie walczy z chorobą. Przeszła już dwie chemioterapie, ponieważ pierwsza nie przyniosła efektu.

Dopiero silniejsza chemia zadziałała, ale skutki uboczne powodują problemy z jedzeniem i brak energii u maleńkiej Hallie.

Te objawy nerwiaka niedojrzałego musisz znać

Objawy nerwiaka niedojrzałego różnią się w zależności od tego, gdzie jest zlokalizowany i czy się rozprzestrzenia. Wczesne objawy mogą być trudne do zauważenia i można je pomylić z powszechnymi chorobami wieku dziecięcego.

Według NHS mogą obejmować:

 • spuchnięty, bolesny brzuch
 • zaparcia
 • trudności w oddawaniu moczu
 • duszność 
 • trudności w połykaniu
 • guzek na szyi
 • niebieskawe grudki na skórze i siniaki (szczególnie wokół oczu)
 • osłabienie nóg i niepewny chód 
 • zmęczenie, utrata energii
 • bladość skóry
 • utrata apetytu
 • ogólna drażliwość

Wszystkie nietypowe objawy u dziecka powinny zostać skonsultowane z lekarzem.