Zmiany zasad bezpieczeństwa epidemicznego – rząd przekazuje nowe ustalenia

2021-02-05 11:41

W piątek, czyli 5 lutego 2021 roku, odbyła się konferencja prasowa ws. zmiany zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Uczestniczyli w niej Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz wicepremierzy Piotr Gliński i Jarosław Gowin. Sprawdź, jakie decyzje zapadły ws. luzowania obostrzeń!

Polska
Autor: Getty Images

- Każdy tego typu krok to mały kroczek powrotu do normalności i chciałbym, żebyśmy dostąpili tego wszyscy. Niczego nie możemy być pewni. Jeśli zachowamy dyscyplinę i utrzymamy rytm dwutygodniowy otwierania gospodarki, to myślę, że dalsze takie etapy są przed nami - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Od 15 lutego otworzymy część miejsc, które były niedostępne. Nastąpi otwarcie hoteli do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami – ogłosił premier. Dodał, że dopuszczona jest teraz aktywność sportowa na terenach otwartych. Siłownie zostają nadal zamknięte tak samo, jak restauracje.

Jak doprecyzował minister kultury i sportu Piotr Gliński, zostaną otwarte od 12 lutego kina, teatry i filharmonię przy założeniu 50 proc. wypełnienia widowni z maseczkami i brak konsumpcji. - Jeżeli chodzi o sport, otwieramy sport na zewnątrz, a więc boiska zewnętrzne, korty będą mogły być otwarte, sport amatorski na świeżym powietrzu, stoki narciarskie i baseny. Decydujemy się na otwarcie basenów, gdyż tam sytuacja związana z zakażeniem koronawirusem jest mniej ryzykowna - dodał.

Podczas konferencji prasowej zabrał głos również wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin, stwierdzając, że jest to „przykład odpowiedzialnego, stopniowego, odmrażania gospodarki”. Poprosił przedstawicieli branż nadal zamkniętych o cierpliwość. - Wszelkie formy pomocy będą kontynuowane tak długo, jak obostrzenia będą obowiązywać. Polska przeznaczy na pomoc dla polskich firm 200 mld zł – zaznaczył.

Wystąpił również minister zdrowia Adam Niedzielski, który mówił, że rząd ma za sobą trudną decyzję ze względu na ogromne ryzyko. - Oprócz perspektywy gospodarczej i oczekiwań społecznych, uwzględniamy perspektywę zdrowotną - zaznaczył szef resortu zdrowia, dodając, że transmisja koronawirusa nadal jest realnym zagrożeniem.

Jak podkreślił Adam Niedzielski, "decyzja ws. luzowania obostrzeń jest uruchomiona w sposób warunkowy." - Należy potraktować to, co będzie się działo w ciągu następnych dwóch tygodni jako scenariusz zależny od tego, jak się będziemy zachowywać - oznajmił minister.

- Od naszej postawy będzie wynikało, co będziemy robić dalej. Każde z miejsc otwartych po 12 lutego musi stosować wszystkie normatywy - płyny dezynfekcyjne, maseczki, 50 proc. obłożenia na widowni i zachowanie odległości - mówił Adam Niedzielski.

Kontynuując swoją wypowiedź minister zdrowia przekazał, że "oprócz luzowania obostrzeń gospodarczych zostanie otwarty szerzej system opieki zdrowotnej." Dodał, że możliwość kontaktu z lekarzem nie będzie już obarczone takim ryzykiem jak wcześniej. - Musimy wrócić do badań profilaktycznych i zająć się swoim zdrowiem - dodał.

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?