Źle sypiasz? Eksperci: Twój dobowy rytm może być zakłócony

2021-07-20 14:47 Patrycja Pupiec

Uzależnienie od smartfonów i tabletów to plaga XXI wieku. Ekspozycja na różnego rodzaju wyświetlacze jest normalnością – korzystamy z nich w pracy, domu, podczas przemieszczania się, na zakupach. Większość ekranów działając, emituje światło. Najnowsze badania potwierdzają, że ekspozycja na niektóre rodzaje oświetlenia przed snem może nieść ze sobą negatywne skutki zdrowotne.

Spis treści

 1. Szczegóły badania i dobór uczestników
 2. Czy ekspozycja na światło może zakłócić dobowy rytm człowieka?

Szczegóły badania i dobór uczestników

Eksperci postanowili sprawdzić, jaki wpływ na metabolizm człowieka podczas snu mają różne rodzaje światła. Badania potwierdzają wcześniejsze ustalenia dotyczące ekspozycji na niebieskie oświetlenie przed snem.

Sprawdzono wpływ polichromatycznego światła białego przy użyciu konwencjonalnych diod elektroluminescencyjnych (LED) i alternatywnego źródła — organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED).

10 przykazań dobrego snu

W badaniu brało udział 10 mężczyzn, którzy byli:

 • osobami niepalącymi,
 • nie pracowali w systemie zmianowym,
 • w ciągu miesiąca przed eksperymentem nie brali udziału w dalekich podróżach,
 • nie cierpieli na poważne zaburzenia snu,
 • nie przyjmowali środków nasennych.

Na tydzień przed udziałem w badaniu ochotnicy utrzymywali regularny czas snu i budzenia. Nie spożywali także kofeiny i napojów alkoholowych na 3 dni przed eksperymentem. Dodatkowo dzień przed wykonaniem pomiarów przeszli noc adaptacyjną, aby zapoznać się ze spaniem w specjalnej komorze metabolicznej z zapisem polisomnograficznym.

Czy ekspozycja na światło może zakłócić dobowy rytm człowieka?

Uczestnicy byli wystawieni na działanie diod przez kilkanaście godzin. Przez ten czas przyjmowali różne pozycje. Korzystanie z jakichkolwiek urządzeń emitujących światło było zabronione. Czujniki wykorzystane do badania mierzyły temperaturę głęboką ciała, wydatek energetyczny, poziom melatoniny oraz utlenienie tłuszczu.

Analizy potwierdziły, że ekspozycja na światło o krótkich falach, czyli takie jak światło niebieskie, może zakłócić dobowy rytm człowieka.

Badacze podkreślają, że może istnieć związek pomiędzy ekspozycją na jasne, sztuczne światło, a:

 • przyrostem masy ciała,
 • otyłością,
 • insulinoodpornością,
 • innymi zaburzeniami o podłożu metabolicznym.

Diody OLED wytwarzają mniej niebieskiego światła niż diody LED, co może mieć wpływ na występowanie mniejszych skutków zdrowotnych wynikających z ekspozycji na oświetlenie emitowane przez diody elektroluminescencyjne.

Choć badacze nie zaobserwowali żadnego wpływu na architekturę snu u uczestników, to ilość zużytej energii oraz temperatura głęboka ciała podczas wykonywania eksperymentu znacznie się obniżyły po ekspozycji na OLED. Z kolei z procesem utleniania tłuszczu było odwrotnie – odnotowano znacznie niższe wyniki w przypadku działań światła LED.

Badacze podkreślają, że ich odkrycie pomoże konsumentom dobierać odpowiednie źródła światła w zależności od sytuacji. Należy także przeprowadzić więcej analiz i wpływu ekspozycji na światło także w innych porach dnia.

Źródło:

Asuka Ishihara, Insung Park, Yoko Suzuki, Katsuhiko Yajima, Huiyun Cui, Masashi Yanagisawa, Takeshi Sano, Junji Kido, Kumpei Tokuyama, Metabolism during sleep: How does LED and OLED light affect it?, Scientific Reports 2021, online: https://www.nature.com/articles/s41598-021-91828-6, dostęp: 20.07.2021

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE