Zaskakujący efekt picia kawy. Skorzysta wiele osób

2023-02-09 12:15

Doskonała wiadomość dla wielbicieli kawy: warto pić dwie lub trzy filiżanki tego napoju dziennie. I wcale nie dlatego, że dodaje energii i poprawia koncentrację. Kawa ma również inny, bardzo korzystny wpływ na zdrowie - taki, którego bynajmniej nie spodziewano się po napoju zawierającym kofeinę.

Zaskakujący efekt picia kawy. Skorzysta wiele osób
Autor: Getty Images Zaskakujący efekt picia kawy. Skorzysta wiele osób

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie - tylko w 2020 i 2021 roku na całym świecie spożyto niemal 10 milionów ton jej ziaren.

Jej popularność stale rośnie, co ma związek nie tylko z jej smakiem czy zastrzykiem energii, jaki daje każda filiżanka. Kolejne badania dowodzą, że wśród osób, które regularnie sięgają po ten aromatyczny napój, obserwowane jest niższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób wątroby czy niektórych chorób neurodegeneracyjnych. 

Z pysznej, aromatycznej kawy słyną Włochy - dla mieszkańców tego kraju to niemal napój narodowy. Nic więc dziwnego, że to właśnie tu powstały badania, których wyniki mogą zupełnie zmienić podejście do kawy i sprawić, że grono jej wielbicieli znacząco się powiększy.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Osoby, które piją kawę, mają niższe ciśnienie

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Bolońskiego i Uniwersyteckiego Szpitala w Bolonii – Polikliniki Sant'Orsola dowiodły, że picie kawy pomaga utrzymać niskie ciśnienie krwi.

Ich wyniki jednoznacznie wskazują, że osoby, które dziennie piją dwie lub trzy filiżanki kawy mają niższe ciśnienie, niż ci, którzy piją tylko jedną filiżankę lub w ogóle nie pijają kawy. Dotyczy to zarówno ciśnienia obwodowego krwi, jak i ciśnienia centralnego aorty - czyli tego najbliżej serca.

Naukowcy przeanalizowali w badaniu związek między piciem kawy a obwodowymi i ośrodkowymi parametrami ciśnienia krwi wśród włoskiej populacji. W badaniu uczestniczyło 720 mężczyzn i 783 kobiet wyłonionych z innego badania  - Brisighella Heart Study.

Porównali parametry ich ciśnienia krwi z nawykami związanymi ze spożywaniem kawy, uwzględniając również szereg innych danych klinicznych. Jak wyjaśnia prof. Arrigo Cicero z Uniwersytetu w Bolonii: „Wyniki są bardzo jasne: obwodowe ciśnienie krwi było znacznie niższe u osób spożywających do trzech filiżanek kawy dziennie niż u osób, które kawy nie piły” – wyjaśnia Cicero.

 „Po raz pierwszy udało nam się potwierdzić te efekty również w odniesieniu do centralnego ciśnienia w aorcie, blisko serca, gdzie obserwujemy niemal identyczne zjawisko z całkowicie podobnymi wartościami u osób regularnie pijących kawę w porównaniu z osobami niepijącymi kawy”.  

To badanie potwierdza: kawa zmniejsza ryzyko chorób serca

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, z czego wynika taki efekt działania kawy. Nie sądzą jednak, by miał on bezpośredni związek z działaniem kofeiny.  „Kofeina jest tylko jednym z kilku składników kawy i z pewnością nie jedynym, który odgrywa aktywną rolę. Pozytywny wpływ na zdrowie ludzi rzeczywiście odnotowano nawet wśród osób spożywających kawę bezkofeinową ” – wyjaśnia prof. Cicero. 

„Wiemy, że kofeina może zwiększać ciśnienie krwi, ale inne bioaktywne składniki kawy wydają się równoważyć ten efekt z pozytywnym efektem końcowym w zakresie poziomu ciśnienia krwi”. - dodaje, podsumowując, że wyniki badania potwierdzają pozytywny wpływ kawy na zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia.