Za chwilę stanie się najczęściej występującą chorobą. Polacy często nie idą z nią do lekarza

2023-02-23 10:50

Depresja może rozwijać się przez lata, często dyskretnie i po cichu. Nie wybiera – chorują dzieci, dorośli i seniorzy. Nie patrzy także na status społeczny i płeć. Taka właśnie jest depresja, która do 2030 r. stanie się najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie.

Za chwilę stanie się najczęściej występującą chorobą. Polacy często nie idą z nią do lekarza
Autor: Getty Images Za chwilę stanie się najczęściej występującą chorobą. Polacy często nie idą z nią do lekarza

Dziś - czyli 23 stycznia - obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Właśnie ten dzień w 2001 r. został ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia, by przypominać i uświadamiać Polaków, jak poważne może być to schorzenie.

Z depresją zmaga się coraz więcej osób

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 r. to właśnie depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie. To schorzenie poważne, które może dotknąć osoby w każdym wieku bez względu na status społeczny i płeć. Statystyki potwierdzają te przewidywania. Obecnie z depresją zmaga się ok. 3,8 proc. światowej populacji, czyli prawie 280 mln ludzi.

Tylko w 2020 r. była drugą najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie, a eksperci ostrzegają, że jest diagnozowana coraz częściej. W Polsce nie jest jasne, ile osób cierpi na depresję. Wielu Polaków nie zgłasza się do lekarza, a część wybiera leczenie prywatne, ponieważ nie chce ujawniać, że zmaga się z tym schorzeniem.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że tylko w 2021 r. 1,5 mln Polaków wykupiło refundowane leki antydepresyjne. Dla porównania w 2013 r. po te same leki sięgnęło o 59 proc. osób mniej.

Poradnik Zdrowie: depresja pierwsze objawy

Jak wygląda człowiek z depresją?

Depresja to nie tylko smutek i brak zainteresowania czynnościami, które wcześniej dawały radość i przyjemność. Jak podkreślają lekarze, ta choroba może mieć wiele twarzy. Jednym z najczęściej wskazywanych objawów jest brak energii.

Chory może cierpieć na zaburzenia snu, ospałość. Często schorzeniu towarzyszy także niepokój, poczucie winy i utrata poczucia własnej wartości. Osoba zmagająca się z depresją może również odczuwać brak sensu istnienia, co często prowadzi do pojawienia się myśli samobójczych, które mogą doprowadzić do prób samobójczych i samobójstw.

W grupie wiekowej 15-29 lat to właśnie depresja jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że każdego roku ponad 700 tys. osób na całym świecie popełnia samobójstwo.

Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na depresję i potrzebujesz porozmawiać z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 22 22. To całodobowy numer Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki