Wykryto nowy, groźny wirus u ludzi. Naukowcy ostrzegają

2023-12-05 12:40

Nieznany wirus zaatakował mężczyznę w Peru: 20-latek z gorączką i silnymi bólami głowy po zarażeniu chorobą podobną do malarii. Jest to pierwszy taki przypadek na świecie.

Wykryto nowy, groźny wirus u ludzi. Naukowcy ostrzegają
Autor: Getty Image Wykryto nowy, groźny wirus u ludzi. Naukowcy ostrzegają

W Peru zdiagnozowano u 20-letniego mężczyzny nieznany dotąd wirus, wywołujący objawy przypominające malarię i dengę. Odkrycie to podnosi obawy o nowe zagrożenie zdrowia publicznego.

Poradnik Zdrowie: przyprawy

Tajemnicza choroba z objawami jak przy malarii

Młody mężczyzna, pracujący w budownictwie, zgłosił się do szpitala z gorączką, dreszczami oraz bólami mięśni i stawów. Jego stan zdrowia oraz to, czy doszło do pełnego wyzdrowienia, pozostają nieznane. Pacjent został przyjęty do szpitala z gorączką, dreszczami, bólami mięśni i stawów. Naukowcy z zespołu badawczego pod kierunkiem technika Gildy Troncos stwierdzili, że wirus, odnaleziony w próbce krwi pacjenta, prawdopodobnie krąży w dżunglach centralnego Peru.

Naukowcy, którzy zidentyfikowali nowy wirus, podkreślają jego niezwykłość i ostrzegają przed ryzykiem jego rozprzestrzeniania się. W związku z tym wezwano władze zdrowotne do uważnego monitorowania wszelkich przypadków chorób przypominających objawy malarii, aby szybko wykrywać i reagować na nowe infekcje.

Symptomy Flebovirusa

Flebovirusy to grupa wirusów przenoszonych przez owady, takie jak muchy piaskowe, komary czy kleszcze. Do typowych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, silne bóle głowy, bóle mięśni, a w niektórych przypadkach może dojść do zapalenia opon mózgowych. Niektóre odmiany flebovirusa mogą wywołać także poważniejsze komplikacje, w tym gorączkę krwotoczną, charakteryzującą się krwawieniami z nosa, ust oraz wewnętrznych organów.

Najbardziej znaną chorobą wywoływaną przez wirusy phlebovirus jest gorączka doliny Rift, mogąca prowadzić do śmiertelnej gorączki krwotocznej. Do tej pory w Peru wykryto tylko trzy wirusy phlebovirus powodujące gorączkę.

Analiza przypadku i nowe odkrycia

Pacjent trafił do szpitala De La Merced Chanchamayo w czerwcu 2019 roku. Badania laboratoryjne wykazały obecność wirusa Candiru phlebovirus, ale jego fragmenty wykazały różnice w stosunku do znanych szczepów, sugerując nową odmianę wirusa Echarate.

Naukowcy apelują o stałą obserwację pacjentów z objawami przypominającymi malarię, aby wykrywać nowe wirusy i chronić zdrowie publiczne. W odpowiedzi na odkrycie nowego wirusa brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia wezwała do monitorowania pacjentów z gorączkowymi chorobami w celu wykrycia nowych i powstających patogenów.