Wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu dziecięcego porażenia mózgowego
Rusza program wykorzystania autologicznych komórek macierzystych z krwi pępowinowej w leczeniu dzieci z porażeniem mózgowym. Komórki macierzyste można pobrać tylko raz, przy porodzie. Mogą one zostać wykorzystane do leczenia dzieci z chorobami neurologicznymi, takimi jak autyzm, rozszczep kręgosłupa czy mózgowe porażenie dziecięce.
Startuje program leczniczy o zasięgu międzynarodowym, powołany przez FamiCord Group, grupę banków gromadzącą łącznie ponad 420 tysięcy porcji krwi pępowinowej. Program Podań Krwi Pępowinowej dla Rozwoju Mózgu (Expanded Access Protocol Cord Blood for Cerebral Palsy) jest kolejnym krokiem wspierającym pracę lekarzy i naukowców nad wykorzystaniem komórek macierzystych. Pierwszym partnerem akcji jest jest Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie.
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie od lat trwały badania nad efektami podania krwi pępowinowej dzieciom z różnego rodzaju wadami neurologicznymi. Za realizację założeń badawczych programu po stronie szpitala odpowiada dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk pionierka zastosowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej i galarety Whartona w neurologii dziecięcej.
Komórki macierzyste pozyskane przy porodzie stosowane są już od kilku jako źródło w procedurze medycznego eksperymentu leczniczego. Wykorzystujemy je z powodzeniem u dzieci z chorobami neurologicznymi, takimi jak autyzm, rozszczep kręgosłupa czy mózgowe porażenie dziecięce. Mieliśmy już również kilka przypadków dzieci, u których wykorzystaliśmy autologiczna krew pępowinową. Liczymy, że teraz będziemy mogli pomóc większej liczbie dzieci, bo zgłaszają się do nas pacjenci z całej Europy – mówi o perspektywach programu dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk.
Polecamy: Komórki macierzyste mogą także pomóc na zwyrodnienie stawów
Jak komórki macierzyste mogą pomóc dzieciom z porażeniem mózgowym?
Taki przeszczep komórek macierzystych z własnej krwi pępowinowej może pomóc odbudować połączenia w mózgu i poprawić funkcje ruchowe. Komórka macierzysta podana do innej chorej tkanki przybiera postać komórki naprawianej tkanki. W tym konkretnym przypadku komórki macierzyste będą naprawiać połączenia w mózgu. Efektem tego będą łagodniejsze objawy mózgowego porażenia u dzieci.
Komórki macierzyste mogą zostać wykorzystane także w leczeniu autyzmu. U dzieci które miały podane komórki macierzyste wzmacniają się umiejętności społeczne, zwłaszcza rozwój mowy oraz inteligencję w skali niewerbalnej.
Do tej pory w lubelskim szpitalu do takiej innowacyjnej terapii własną krwią pępowinową przeprowadzonej z wykorzystanie komórek zgromadzonych w bankach Grup FamiCord przystąpiło już 14 małych pacjentów.
Czytaj też: Komórki macierzyste w kosmetyce. Czy zabiegi z komórek macierzystych są skuteczne?
Porady eksperta