Wyjeżdżasz na wakacje? Sprawdź, w których krajach trzeba nosić maseczkę

2020-07-26 18:30

Nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej obowiązuje w większości krajów Europy - najczęściej, choć nie zawsze, jest to wymagane w sklepach i komunikacji publicznej. Mimo, że zasady mogą się różnić nawet w obrębie jednego kraju, niezmienne jest jedno: za ich lekceważenie można zapłacić wysoką grzywnę. Warto więc wiedzieć, w których europejskich krajach trzeba nosić maseczkę.

Maseczki
Autor: Getty Images

Mimo, że większość europejskich państw zniosła już wiele ograniczeń i można do nich wjechać w celach turystycznych, w wielu z nich maseczki oraz zasada dystansu społecznego - jako jedne z podstawowych środków bezpieczeństwa w dobie pandemii - ciągle są obowiązkowe, zwłaszcza, że w ostatnich dniach w niektórych rejonach kontynentu znów rośnie liczba zakażeń.

Z tego powodu lista krajów, w których maseczki są obowiązkowe, może ulec zmianie, warto więc przed wyjazdem za granicę upewnić się, jak w danym momencie wygląda sytuacja w kraju docelowym. Poniżej prezentujemy stan na 26 lipca 2020r.

Wielka Brytania: w Anglii maseczki są obowiązkowe w komunikacji zbiorowej, a od 24 lipca również w sklepach, bankach, na pocztach. Za brak maseczki grozi kara do 100 funtów. Podobne przepisy obowiązują w Szkocji. W Irlandii Północnej maseczki są obowiązkowe w środkach komunikacji miejskiej, w Walii ten obowiązek wchodzi w życie 27 lipca.

Irlandia. maseczki są obowiązkowe w środkach komunikacji publicznej.

Francja. Maseczki są obowiązkowe w środkach transportu publicznego i w zamkniętych przestrzeniach publicznych - sklepy, urzędy, targowiska, instytucje kultury. Brak maseczki skutkuje grzywną w wysokości 135 euro. Własne regulacje wprowadzają niektóre nadmorskie miejscowości turystyczne w Bretanii i Oksytanii - tam maseczki są obowiązkowe również na ulicach.

Hiszpania. W niemal całym kraju maseczki trzeba nosić w każdym miejscu publicznym, zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni publicznej niezależnie od dystansowania społecznego. W Andaluzji i w Galicji twarz trzeba zakrywać nawet na plażach lub basenach, ale nie jest to konieczne jeżeli przebywa się już w wodzie.

W Estremadurze maseczki obowiązują również na solariach. Za lekceważenie przepisów związanych z zasłanianiem ust i nosa można zapłacić karę. Jej wysokość zależy od regionu i wynosi zazwyczaj 100 euro. Z kolei w Madrycie i na Wyspach Kanaryjskich maseczki obowiązują we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych i na otwartej przestrzeni publicznej, np. na ulicach i placach, gdy nie da się utrzymać półtorametrowego odstępu od innych ludzi.

Włochy. Maseczki są obowiązkowe we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz środkach transportu, należy je nosić również na zewnątrz, gdy nie da się zachować bezpiecznej odległości od innych. Podobnie jak w Hiszpanii, władze lokalne wprowadzają dodatkowe obostrzenia, np. na wyspie Capri obowiązuje nakaz zakładania maseczek w weekendy, gdy na wąskich uliczkach tłoczą się tam licznie przybywający turyści.

Portugalia. Maseczki w Portugalii są obowiązkowe w komunikacji zbiorowej, a także w niektórych miejscach ogólnodostępnych, jak muzea czy kościoły. Nie są wymagane na ulicach i plażach. Za ich brak grozi mandat w wysokości od 120 do 350 euro.

Grecja i Cypr. Turyści muszą liczyć się z koniecznością zakładania maseczek w środkach transportu publicznego (w tym na promach). Za nieprzestrzeganie tego przepisu można dostać grzywnę w wysokości 150 euro. Władze zalecają także zasłanianie twarzy we wszystkich powszechnie dostępnych pomieszczeniach zamkniętych.

Chorwacja, Rumunia, Ukraina, Bułgaria. Maseczki są obowiązkowe w pojazdach komunikacji zbiorowej oraz w zamkniętych przestrzeniach publicznych, np. w sklepach. W Bułgarii za zlekceważenie przepisów zapłacimy 300 lewów grzywny(ok. 675 zł).

Czarnogóra. Maseczki musimy nosić w przestrzeni publicznej, zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. Zasada ta nie obowiązuje na plażach i w parkach narodowych.

Austria i w Niemcy. W tych krajach obowiązują analogiczne przepisy: o zasadach związanych z noszeniem maseczek decydują władze poszczególnych krajów związkowych, ale praktycznie w całym kraju są one identyczne: maseczki trzeba nosić w sklepach i w środkach transportu publicznego.

Belgia. Władze wielu miast ogłosiły wymóg używania maseczek na terenie całej miejscowości bądź jej części, np. ścisłego centrum albo głównych ulic handlowych. Regulacja takie zostały lub zostaną wprowadzone m.in. w Brukseli, Brugii czy Leuven. Za ich złamanie będą groziły kary nawet do 250 euro.

Holandia. Maseczki trzeba zakładać tylko w pojazdach komunikacji publicznej.

Luksemburg. Maseczki są obowiązkowe w środkach komunikacji publicznej oraz wszędzie tam, gdzie nie możemy zachować dwumetrowej odległości od innych.

Czechy. Ten kraj zniósł powszechny obowiązek noszenia maseczek, obowiązują jednak lokalne wyjątki. Twarz trzeba zakrywać m.in. w zamkniętych miejscach publicznych w regionie morawsko-śląskim, a także w trakcie zorganizowanych w budynkach imprez, w których udział bierze więcej niż 100 osób. Od 27 lipca maseczki będą obowiązkowe we wszystkich placówkach medycznych, w aptekach i przychodniach w Pradze. Do tej pory obowiązek noszenia masek dotyczył jedynie szpitali.

Słowacja. Maseczki należy zakładać we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, w których stykamy się z obcymi ludźmi, także w środkach komunikacji publicznej. Maseczki nie są obowiązkowe podczas korzystania z basenów i kąpielisk, ale zaleca się utrzymywanie dwumetrowego odstępu. Za niestosowanie się do tych przepisów trzeba zapłacić nawet do 1650 euro grzywny.

Węgry. Obowiązkowe jest noszenie maseczek w komunikacji publicznej (w tym również na statkach pływających po Balatonie), a także w sklepach. Za łamanie przepisów trzeba zapłacić od 5 do 500 tys. forintów kary (ok. 64 do 6200 zł), ale najczęściej wystawiany przez policję mandat wynosi 25 tys. forintów (319 zł).

Litwa. To jedno z nielicznych państw europejskich, w których nie obowiązuje nakaz noszenia maseczek, władze zalecają jednak ich noszenie, wymagają też zachowywania co najmniej metrowego odstępu w przestrzeni publicznej.

Turcja. Nakaz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych obowiązuje w największych miastach oraz w regionach turystycznych. Obejmuje on również ulice, parki i plaże. Złamanie tego przepisu grozi karą sięgającą nawet 900 lir tureckich, czyli prawie 500 zł.

Źródło: PAP

Marek Kamieński, ekspert ds. turystyki: Bon to realne wakacje dla dzieci. Nie da się go przepić [Super Raport]
Sonda
Powiedz nam: