Wsparcie medyczne dla osób z Ukrainy. Tu znajdą bezpłatną pomoc

2022-02-27 10:56

Każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na dostęp do opieki medycznej - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Od niedzielnego poranka w języku ukraińskim działa infolinia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). Bezpłatną pomoc lekarską deklarują również sieci przychodni prywatnych i sieci dializ, a także lekarze prowadzący prywatne praktyki. Gdzie szukać wsparcia? Podajemy dane. Artykuł będzie aktualizowany.

Wsparcie medyczne dla osób z Ukrainy. Tu znajdą bezpłatną pomoc
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Bezpłatna pomoc dla potrzebujących uchodźców
  2. Dla kogo bezpłatne świadczenia z NFZ?
  3. Lekarze rodzinni gotowi, ale potrzebują wsparcia tłumaczy
  4. Szczepienia przeciw Covid-19 dla osób z Ukrainy
  5. Bezpłatna pomoc dla chorych na nerki
  6. Prywatne kliniki z pomocą uchodźcom
  7. Nieodpłatna pomoc lekarska: endokrynolog, ginekolog

Bezpłatna pomoc dla potrzebujących uchodźców

Prawo do bezpłatnych świadczeń przyznał uchodźcom Minister Zdrowia. Jak napisał na Twitterze Adam Niedzielski: Każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na dostęp do opieki medycznej. Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomoc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach

W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że infolinia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) działa już w języku ukraińskim.

Dla kogo bezpłatne świadczenia z NFZ?

Obywatele Ukrainy, którzy przybywają do Polski w związku z trwającym konfliktem zbrojnym, mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej na określonych zasadach. W wydanym w sobotę komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia napisał: "Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej. Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia."

Zgodnie z komunikatem na stronie Funduszu, pomoc uzyskają osoby, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Przepisy obejmą zaś placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku. Jak pisze NFZ, zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

Lekarze rodzinni gotowi, ale potrzebują wsparcia tłumaczy

Na nowych pacjentów szykują się już lekarze rodzinni. Jak napisała na Facebooku Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: "Szanowni Państwo, poszukuję lekarzy/innych osób dwujęzycznych/tłumaczy, które pomogą nam w tłumaczeniu na ukraiński. Przygotowujemy w Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej rozwiązania, mające na celu wsparcie uciekających przed wojną Ukraińców, którzy znajdą się na terenie Polski, a także personelu medycznego, przede wszystkim POZ, gdy te osoby zgłoszą się po pomoc medyczną: wyszukiwarka podmiotów leczniczych - głównie POZ, w których istnieje możliwość porozumiewania się po ukraińsku (podmioty będą mogły dodać swoje dane do wyszukiwarki, pacjent będzie mógł wyszukać po miejscowości), zestaw bardzo podstawowych na początek informacji dla pacjentów trafiających do POZ, które można wydrukować i dawać pacjentom/zamieścić na stronie www podmiotu. Myślimy nad bazą "tłumacz pod telefonem" - bazą osób mówiących po polsku i ukraińsku, które zaoferują swoją dostępność pod telefonem w określonym czasie, tak aby można było zadzwonić "online" i uzyskać wsparcie w porozumieniu z pacjentem." 

Ekspertka podkreśla, że sprawa jest pilna i prosi osoby chętne do pomocy o zgłaszanie się na adres e-mail: pomoc@ptmr.info.pl

Szczepienia przeciw Covid-19 dla osób z Ukrainy

25 lutego, w odpowiedzi na wzmożony napływ osób z Ukrainy związany z konfliktem zbrojnym, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło możliwość bezpłatnych szczepień tych osób przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Jak podano, warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód osobisty albo paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. "Lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, w polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec." - czytamy w komunikacie na stronach ministerstwa. Rekomendowaną szczepionką jest szczepionka Vaccine Janssen J&J (szczepionka jednodawkowa) dla osób powyżej 18 roku życia. W rekomendowanych schematach szczepienia, możliwe jest także zastosowanie innych preparatów.

Bezpłatna pomoc dla chorych na nerki

Swoje ośrodki dla uchodzących z Ukrainy dializowanych pacjentów przygotowuje również DaVita Polska, wchodząca w skład międzynarodowej sieci dializ DaVita. Jak podkreślają przedstawiciele firmy: "Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek muszą być leczeni zabiegami ratującymi życie podczas trzech czterogodzinnych zabiegów w tygodniu, które przechodzą zazwyczaj w stacjach dializ w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Ponieważ wielu Ukraińców ucieka ze swoich domów, osoby z przewlekłą chorobą nerek będą musiały szukać alternatywnych opcji leczenia." -  Solidaryzujemy się z Ukraińcami i innymi europejskimi sąsiadami, którzy utknęli w krzyżowym ogniu tego strasznego wydarzenia, szczególnie z tymi cierpiącymi na przewlekłą chorobę nerek, którzy muszą być dializowani, aby pozostać przy życiu" – powiedział dyrektor generalny DaVita Polska Krzysztof Hurkacz – "Nasza ogólnokrajowa sieć 65 stacji dializ jest gotowa przyjąć pacjentów, którzy nie mogą już otrzymać opieki, jakiej potrzebują, w swoim rodzinnym mieście."

Mapa wszystkich ośrodków dostępna jest pod adresem: https://davita.pl/mapa-osrodkow

Prywatne kliniki z pomocą uchodźcom

Osoby szukające porady medycznej mogą ją również nieodpłatnie uzyskać w sieci klinik Lux-Med w ramach pakietu POMOC dla Ukrainy. Pakiet obejmuje m.in. pilną pomoc medyczną dla osób przyjeżdżających z Ukrainy, realizowaną we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED. Aby kierować potrzebujących do najbliższej placówki powstała specjalna, polsko - ukraińska infolinia pod nr tel. 22 45 87 007 oraz adres mailowy ua.kontakt@luxmed.pl.

Wsparcie oferuje także sieć kliniki Damiana. Przybywającym do Polski uchodźcom sieć oferuje telefoniczne wsparcie psychologiczne (terminy i godziny dyżurów dostępne są na stronie placówki, od 1 marca dostępne będą przez 7 dni w tygodniu od 8 do 20 w języku ukraińskim pod numerem 22 566 22 27). Od 28 lutego pod numerem 22 566 22 20 ruszy infolinia po ukraińsku, która ma na celu pomóc odnaleźć się w polskim systemie zdrowia, dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00-21:00.

Sieć zapowiada, że w najbliższym czasie we wszystkich placówkach pojawią się osoby, które będą służyły tłumaczeniem w czasie wizyt u polskich lekarzy. Osobom z Ukrainy oferuje bezpłatną pomoc medyczną, w tym konsultacje i badania w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Centrach Medycznych przy Al. Zjednoczenia 36 w Warszawie, ul. Przy Bażantarni 8b w Warszawie, ul. Puławskiej 42b w Piasecznie, pakiety badań, doraźną pomoc internistyczną w Izbie przyjęć Szpitala Damiana przy ul. Wałbrzyskiej 46 w Warszawie. Oferuje też pracę osobom z Ukrainy - w tym lekarzom, pielęgniarkom i personelowi medycznemu.

Nieodpłatna pomoc lekarska: endokrynolog, ginekolog

Swoją pomoc oferują również nieodpłatnie lekarze prowadzący prywatne praktyki.

"W reakcji na toczącą się wojnę na Ukrainie, oferuję jej ofiarom (w ramach moich skromnych możliwości) nieodpłatną pomoc lekarską w zakresie endokrynologii: w formie porady, informacji o możliwości skorzystania ze świadczeń na terenie Polski, konsultacji etc. - tyczy się to zwłaszcza spraw wymagających pilnego zaopatrzenia. Pomocy mogę udzielić w języku polskim (ew. angielskim). Wszystkich potrzebujących proszę o kontakt mailowy (lekarz.szymon.suwala@gmail.com) lub o napisanie wiadomości prywatnej na portalu."  - napisał na Facebooku endokrynolog, lek. Szymon Suwała

Kobiety z Ukrainy szukające pomocy ginekologa w Warszawie mogą ją też uzyskać w Dębski Clinic -  tel. (0048) 22 631 48 44, mail: recepcja@debskiclinic.pl

Pomoc zaoferował również lekarz ginekolog, Grzegorz Napiórkowski z Warszawy: "Wszyscy jesteśmy przerażeni, załamani, wkurzeni tym co się dzieje na Ukrainie, to trudne do pojęcia. Każdy się zastanawia, co może zrobić, jak pomóc.  Ja chcę pomóc tym co potrafię najlepiej. Czeka nas fala uchodźców, którym potrzebna będzie pomoc. Wśród nich na pewno będą kobiety w ciąży, które z racji stanu odmiennego, wymagają regularnej opieki medycznej, wykonania badań ultrasonograficznych i badań laboratoryjnych. Dlatego będę przyjmował bezpłatnie w swoim gabinecie (Warszawa) wszystkie ciężarne, które uciekły przed wojną z Ukrainy. "