Lada moment do aptek wróci popularny lek stosowany w odchudzaniu. Znamy przybliżony termin

2022-06-26 10:46

Roztwór do wstrzykiwań stosowany do kontroli masy ciała u osób dorosłych - Saxenda - to kolejny lek, którego w ostatnim czasie niemal nie sposób było kupić w aptece. Niedługo jednak problemy z jego dostępnością mają się zakończyć - producent podał przybliżony termin dystrybucji do aptek nowej partii leku.

Lek Saxenda
Autor: Getty Images

Saxenda jest lekiem przeznaczonym dla osób dorosłych z otyłością lub nadwagą. Ma formę roztworu we wstrzykiwaczu, który należy stosować raz na dobę, wstrzykując podskórnie w brzuch, ramię lub udo. W połączeniu z dietą i wysiłkiem fizycznym umożliwia on utratę zbędnych kilogramów. Przepisywany jest na receptę i nie podlega refundacji.

Poradnik Zdrowie: Żyję z otyłością

Saxenda to lek o działaniu odchudzającym

Lek Saxenda zawiera substancję czynną liraglutyd, która naśladuje działanie ludzkiego hormonu GLP-1, wydzielanego w jelitach po posiłku. Hormon ten wpływa na receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, zmniejsza uczucie głodu i powoduje uczucie sytości - co w efekcie doprowadza do stopniowego zmniejszenia porcji, a następnie do spadku masy ciała.

Pobudza również wydzielanie insuliny, a zarazem ogranicza wydzielanie glukagonu, czego skutkiem jest obniżenie poziomu glukozy we krwi i na czczo, i po posiłku.

Problemy z dostępnością Saxendy mogą mieć związek - jak podejrzewają farmaceuci i sami pacjenci - pojawiły się w związku z brakami w hurtowniach i aptekach innego leku - preparatu Ozempic, przeznaczonego do stosowania u diabetyków, ale przepisywanego również "off label", czyli poza oficjalnymi wskazaniami, osobom, które chcą stracić na wadze. Ci, którzy nie mogli kupić leku Ozempic, prosili lekarzy o recepty na inne preparaty mające działanie odchudzające, w tym m.in. Saxendę.

Kiedy Saxenda wróci do aptek?

Pytania, co się dzieje z lekiem Saxenda i kiedy wróci do aptek, już od kilku tygodni padały na forach i facebookowych grupach dla osób, które stosują tego typu leki. Prawdopodobnie lek ten już wkrótce znowu można będzie kupić bez problemu.

Jak 22 czerwca podał portal gdziepolek.pl: "W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informację od producenta, iż nowa partia leku Saxenda jest w procesie transportu do Polski. Producent podaje, iż w ciągu 10 dni lek powinien być dostępny w aptekach w całej Polsce". Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, lek pojawi się w aptekach na początku lipca.

Źródło: gdziepolek.pl