Wirus SARS-CoV-2 może być ciągle aktywny po 10 dniach kwarantanny osoby zakażonej

2022-01-14 8:11

Naukowcom z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii udało się ustalić, że u niektórych zakażonych osób wirus SARS CoV-2 może być aktywny nawet po 10 dniach kwarantanny. Oznacza to, że taka osoba nadal może zarażać. Do badań wykorzystano nowy test, a wyniki obserwacji opublikowano na łamach International Journal of Infectious Diseases.

Seniorka
Autor: Getty Images

Standardowy test PCR wykrywa jedynie cząstki wirusa, które świadczą o jego obecności w organizmie, ale nie jego aktywności. Nowym testem przebadano 176 osób zakażonych po 10 dniach izolacji, z czego 13 proc. z nich miało aktywnego wirusa. Zdarzyły się także przypadki pacjentów, u których wirus pozostawał aktywny aż przez 68 dni.

„Z medycznego punktu widzenia ci pacjenci niczym się nie wyróżniali – nie mieli żadnych charakterystycznych cech” – powiedziała prof. Lorna Harries z Uniwersytetu Exeter.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Autorzy badania przyznają, że nowy test byłby bardzo przydatny w miejscach, gdzie przebywają ludzie szczególnie narażeni na zakażenie.

„Są miejsca – takie jak domy opieki – gdzie powracający ludzie po przebyciu choroby mogą ciągle zakażać innych, a przez to stanowić poważny problem dla zdrowia publicznego. Dobrze by było upewnić osoby przebywające w takich placówkach, że nie są nosicielami aktywnego wirusa i nie mogą już zakażać innych” – powiedział autor badania Merlin Davies z Uniwersytetu Exeter. Dalsze badania mają być kontynuowane na szerszej grupie pacjentów.