Wirus przeziębienia a wirus SARS-CoV-2: jaki jest związek między nimi?
Zakażenie rhinowirusem (tzw. wirusem przeziębienia) wypiera wirusa SARS-CoV-2. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym „The Journal of Infectious Diseases”.
Rhinowirusy (HRV) są to rodzaje wirusów z rodziny pikornawirusów (Picornaviridae), które powodują typowe przeziębienie. Są to najczęściej występujące wirusy układu oddechowego. Zespół naukowców z Centre for Virus Research University of Glasgow badali replikację wirusa SARS-CoV-2 w ludzkim nabłonku dróg oddechowych – w obecności lub nieobecności rhinowirusa.
Po wprowadzeniu (w tym samym czasie) rhinowirusa i wirusa SARS-CoV-2 do nabłonka zauważono replikację HRV. Gdy rhinowirus miał 24-godzinną przewagę, to wirus SARS-CoV-2 nie miały dostępu do komórek. Naukowcy też sprawdzili, co się dzieje, jeśli SARS-CoV-2 ma taki zapas czasu na „zadomowienie się”. Okazało się, że mimo tego odstępu rhinowirus wypierał SARS-CoV-2.
Interakcja wirus-wirus
Jak pokazują symulacje matematyczne, ta interakcja wirus-wirus może mieć wpływ na całą populację. Podczas badania zauważono następującą zależność – gdy rośnie częstość występowania rhinowirusa zmniejsza się liczba nowych przypadków COVID-19. Efekt jest jednak krótkotrwały - wirus SARS-CoV-2 byłby w stanie ponownie wywołać infekcję po ustąpieniu przeziębienia i uspokojeniu odpowiedzi immunologicznej.
Naukowcy również stwierdzili, że zarażenie rhinowirusemm ma wpływ na liczbę zakażeń koronawirusem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
To zjawisko badacze zauważyli już wcześniej. W 2009 roku epidemia wywołana przez rhinowirusy mogła opóźnić pandemię świńskiej grypy w niektórych częściach Europy.
Źródło: PAP
Porady eksperta