Wirtualny seks i ograniczenie całowania do minimum. CDC radzi, jak uniknąć zakażenia małpią ospą

2022-06-24 9:42

Liczba zakażeń małpią ospą stale rośnie. W USA odnotowano już ok. 2500 zakażeń, z czego najwięcej dotyczy gejów i mężczyzn biseksualnych. Choć małpia ospa nie należy do chorób przenoszonych drogą płciową, CDC opublikowało nowe wytyczne dotyczące ochrony przed małpią ospą podczas kontaktów seksualnych.

Kobieta i mężczyzna w łóżku
Autor: Getty Images

Według WHO "Wybuch ospy małp nadal dotyka przede wszystkim mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, którzy zgłosili niedawno stosunek z nowymi lub wieloma partnerami [...] Nieoczekiwane pojawienie się małpiej ospy w kilku regionach przy początkowym braku powiązań epidemiologicznych z obszarami, które historycznie zgłoszona małpa ospa sugeruje, że od jakiegoś czasu mogło dojść do niewykrytej transmisji".

Z tego względu CDC postanowiło przedstawić wytyczne dotyczące zachowania szczególnej ostrożności podczas podejmowania kontaktów seksualnych w obliczu czyhającej epidemii małpiej ospy.

Półpasiec a ospa wietrzna

W opublikowanym dokumencie pt. „Social Gatherings, Safer Sex and Monkeypox”, CDC przedstawia kilka sposobów, dzięki którym można cieszyć się kontaktami seksualnymi, jednocześnie unikając rozprzestrzeniania się małpiej ospy. Choć małpia ospa nie jest zaliczana do chorób przenoszonych drogą płciową, seks jest jedną z możliwych dróg zakażenia. Wszystko ze względu na bliski kontakt z osobą potencjalnie zarażoną.

"Podczas gdy pracujemy nad powstrzymaniem obecnej epidemii i badaniem wirusa, chcemy, abyś miał informacje, dzięki którym możesz dokonywać świadomych wyborów, gdy jesteś w miejscach lub sytuacjach, w których małpia ospa może rozprzestrzeniać się poprzez bliski, intymny kontakt lub podczas seksu" - czytamy.

CDC sugeruje, że małpia ospa rozprzestrzenia się przez kontakt z owrzodzeniami i wysypką oraz kontakt ze skórą lub przedmiotami osoby zakażonej. Jedną z dróg tego bliskiego kontaktu jest właśnie seks. 

Według CDC drogami zakażenia małpią ospą na drodze seksualnej są:

  • "Seks oralny, analny i waginalny lub dotykanie genitaliów (penisa, jąder, warg sromowych i pochwy) lub odbytu osoby z ospą małpią.
  • Przytulanie, masaż i całowanie.
  • Dotykanie tkanin i przedmiotów podczas seksu, które były używane przez osobę zarażoną ospą małpią i które nie zostały zdezynfekowane, takich jak pościel, ręczniki, sprzęt dla fetyszystów i zabawki erotyczne".

W dokumencie opublikowanym przez organizację zdrowia można znaleźć porady, które wzbudzają mieszane uczucia. CDC radzi m.in., by, jeśli to możliwe, ograniczyć kontakty seksualne do minimum. Jeśli ta opcja nie wchodzi w grę, agencja sugeruje, by zamiast bezpośrednich kontaktów spróbować wirtualnego seksu.

W przypadku, gdy już dojdzie do kontaktu intymnego z drugą osobą, CDC zaleca minimalną odległość 180 cm od siebie i… wspólną masturbację. „Bez dotykania żadnej wysypki ani owrzodzeń” - czytamy w dokumencie.

W przypadku dojścia do zbliżenia, CDC zaleca nie pozbywania się ubrań (które mają za zadanie zminimalizowanie kontaktu ze skórą) oraz ograniczenie całowania do minimum.

Co ciekawe, CDC nie porusza w swoich zaleceniach ochrony seksualnej z użyciem prezerwatywy.