WHO: wkrótce pierwsze wyniki testowania leków na Covid-19. Kiedy szczepionka?

2020-07-07 14:06 Katarzyna Hubicz

W ciągu najbliższych dwóch tygodni znane będą wstępne wyniki badań klinicznych leków, które mogą być skuteczne w leczeniu pacjentów zarażonych koronawirusem, poinformował podczas konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jej tematem była również szczepionka przeciw COVID-19.

Jak powiedział szef WHO podczas konferencji prasowej, w prowadzonych w 39 państwach badaniach klinicznych leków uczestniczy obecnie niemal 5,5 tys. pacjentów. W ramach programu sprawdzana jest skuteczność m.in. remdesiviru, leków przeciw retrowirusowych (stosowanych w terapii zakażeń wirusem HIV), a także hydroksychlorochiny, która okazała się wprawdzie nieskuteczna w terapii Covid-19, ale potrzeba badań, by sprawdzić, czy może działać jako lek podawany profilaktycznie.

Podczas konferencji obecny był również dr Mike Ryan, dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych, który odniósł się do pytań dotyczących szczepionki na koronawirusa. Wyjaśnił, że "nierozsądne" jest przewidywanie, kiedy szczepionka przeciw Covid-19 będzie gotowa do masowej dystrybucji.

Powiedział także, że chociaż potencjalna szczepionka prawdopodobnie będzie gotowa do końca tego roku, problemem pozostaje jej produkcja na masową skalę: nie wiadomo, ile dawek i w jakim czasie uda się wyprodukować, i jak szybko będzie można wdrożyć masową produkcję szczepionki.

Według dr Mike Ryana wysoki odsetek osób z przeciwciałami nie zabezpieczy nas przed drugą falą pandemii albo wzrostem zakażeń koronawirusem w tej, którą mamy obecnie.

Podkreślił jednak, że nie ma pewności, czy nadejdzie druga fala pandemii - być może obecne wzrosty zakażeń w poszczególnych państwach to kolejne szczyty pierwszej fali zachorowań.

Zapytany o sytuację w Meksyku, gdzie bardzo wzrasta liczba zakażeń, Ryan odpowiedział, że rządy powinny patrzeć na dane i nie ignorować ich, ponieważ "liczby nie kłamią". Zaznaczył, że swoje słowa kieruje nie tylko do władz Meksyku, ale "wielu krajów".

Źródło: PAP

Posłuchaj, w jaki sposób wybrać leki bez recepty na wzmocnienie odporności. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Dr Paweł Grzesiowski o słowach prezydenta: 30 lat mojej pracy poszło na marne

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE