WHO: Szczepionka Johnson & Johnson zalecana w krajach z różnymi wariantami koronawirusa

2021-03-18 11:20

Eksperci WHO ds. szczepień zalecili w środę 17 marca stosowanie szczepionki Johnson & Johnson w krajach, które zmagają się z różnymi wariantami koronawirusa. Zaletą preparatu jest m.in. jednorazowa dawka.

Eksperci WHO: Szczepionka Johnson & Johnson zalecana w krajach z różnymi wariantami koronawirusa
Autor: Getty Images

Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, szczepionka Johnson & Johnson jest jednorazowym zastrzykiem i można ją przechowywać w zwykłych warunkach chłodniczych, a nie w bardzo niskich temperaturach.

Strategiczna Grupa Doradcza Światowej Organizacji Zdrowia (SAGE) ds. szczepień wydała w środę zalecenia dotyczące sposobu stosowania szczepionki - i stwierdziła, że ​​okazała się ona skuteczna w przypadku nowych wariantów koronawirusa.

„Mamy szczepionkę, która okazuje się bezpieczna i wykazuje niezbędną skuteczność, dlatego zalecamy jej stosowanie u osób powyżej 18. roku życia, bez górnej granicy wieku” - powiedział dziennikarzom przewodniczący SAGE Alejandro Cravioto.

Skuteczność szczepionki Johnson & Johnson

Pojedyncza dawka szczepionki ma 66,9% skuteczność w zwalczaniu objawowej infekcji; 76,7% skuteczności przeciwko ciężkiej chorobie COVID-19 po 14 dniach; i 85,4% skuteczności po 28 dniu - twierdzi zespół SAGE.

„Skuteczność szczepionki przeciw hospitalizacjom wyniosła 93,1%. Utrzymywała się niezależnie od płci, wieku i grup etnicznych” - podają eksperci.

Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, nie było wystarczających danych, aby ocenić ryzyko związane ze szczepieniem. Osobom, które już przeszły COVID-19, eksperci zalecają szczepionkę Johnson & Johnson, jednak sugerują odczekanie sześciu miesięcy po zakażeniu z racji wytworzenia się w organizmie naturalnej obrony.

Jednak na obszarach z wariantami budzącymi obawy nie powinni cofać się w kolejce, ponieważ „pojawiające się dane wskazują, że może wystąpić objawowa reinfekcja”.

Szczepionka J&J jest jedyną szczepionką jednorazową, która uzyskała zezwolenie WHO.

Czytaj też: Szczepionka Johnson & Johnson - co o niej wiemy? Skład, dawkowanie, skuteczność, powikłania

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?