Tylko co 10. Polak decyduje się na to badanie. Wszystko przez wstyd, strach i stereotypy

2022-12-01 11:24

Na świecie życie ponad 37 milionów osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Statystyki rosną z roku na rok, szczególnie u młodych ludzi. Niestety nie są zbyt optymistyczne. Wzrost zakażeń dotyczy też pacjentów w Polsce. Każdego dnia trzy osoby dowiadują się o zakażeniu, a jedynie ok. 10-20 proc. dorosłych Polaków wykonuje test w kierunku tego wirusa.

Na świecie życie ponad 37 milionów osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS
Autor: Getty Images Na świecie życie ponad 37 milionów osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS

Od lat wirus HIV/AIDS pozostaje głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. Dużo osób uważa, że nie dotyka ich osobiście, choć, jak zadeklarowali w badaniach, zdarza się im podejmować ryzykowne zachowania, np. przypadkowe kontakty seksualne po alkoholu i bez zabezpieczenia. Jak pokazują dane, tylko 10-20 proc. Polaków zgłasza się na test w kierunku tego wirusa. Wciąż niewiele osób wie, że można zrobić go anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania.

Ten problem dotyczy każdego

Aby zmienić ten sposób myślenia, zwiększyć troskę o własne zdrowie i zachęcić dorosłych Polaków, najczęściej po raz pierwszy w życiu do wykonania testu w kierunku tego wirusa, ruszyła nowa kampania społeczna pod hasłem: "Jedyny taki test" (#jedynytakitest). Problem HIV/AIDS dotyczy każdego, kto rozpoczął życie seksualne. Autorzy tej akcji zaznaczają, że ryzyko zakażenia wirusem HIV wiąże się z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy.

Celem tej kampanii jest skupienie się na kształtowaniu świadomości, że każde zakażenie HIV wykryte we wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Dlatego tak niezwykle ważne jest dbanie o profilaktykę i wykonywanie badań diagnostycznych. Pomysłodawcy apelują, że wiedza na temat własnego statusu serologicznego jest wiedzą, która ratuje życie.

Jak wygląda test na HIV?

Bezpłatne i anonimowe badanie na HIV

Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS i epidemiolog, Anna Marzec-Bogusławska, podkreśla, że "wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV oraz naturalnym dbaniem o zdrowie swoje i swojego partnera/swojej partnerki". Jak dodała, "dzięki wczesnemu wykryciu zakażenia można zastosować skuteczne leczenie, które pozwoli w zasadzie normalnie żyć z wirusem".

W ramach kampanii społecznej #jedynytakitest powstał w każdym województwie przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD). Można z nim wykonać test w kierunku HIV – za darmo, bez skierowania oraz z zachowaniem dyskrecji i anonimowości. W większości tych punktów jest możliwość wykonania testów w kierunku HCV i kiły.

Dodatkowo autorzy tej akcji społecznej prowadzą szeroko zakrojone działania, które mają na celu obalenie stereotypów i mitów dotyczących wirusa HIV.