Ważne zmiany w ZUS od 24 marca. Chodzi o zwolnienia lekarskie

2023-03-22 12:03

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że po 24 marca 2023 roku szukują się zmiany w przekazywaniu elektronicznych zaświadczeń lekarskich. Jakie zmiany nas czekają?

Ważne zmiany w ZUS od 24 marca. Chodzi o zwolnienia lekarskie
Autor: Getty Images ZUS informuje o nowych zmianach.

Zmiany w ZUS dotyczące zwolnień lekarskich

Każdy przedsiębiorca opłacający składki na ubezpieczenie społeczne ma obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych od 1 stycznia 2023 roku. Dostęp do do profilu został automatycznie utworzony przez ZUS, lecz aby uzyskać do niego dostęp, płatnik składek musi samodzielnie dokończyć proces rejestracji.

"Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji" - czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dlatego, aby płatnik składek mógł zapoznać się z korespondencją z ZUS, niezbędne jest posiadanie takiego profilu i rejestracja. Jak podaje ZUS, istnieje również możliwość udzielenia pełnomocnictwa swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.

By tego dokonać, ZUS zaleca skorzystanie z gotowego formularza PEL, który jest dostępny na PUE ZUS. Tam osoba upoważniona powinna mieć swoje wcześniej założone konto.

Płatnik składek musi działać przez statuowych lub ustawowych przedstawicieli albo udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej - tłumaczy instytucja.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Jak aktywować konto na PUE ZUS, które utworzył ZUS?

"Aby móc się zalogować na swoje konto płatnika na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło. Taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty (po potwierdzeniu swojej tożsamości). Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, ustawić nowe hasło i uzupełnić brakujące dane" - czytamy w komunikacie.