Ważne zmiany w realizacji recept. Co to oznacza dla pacjentów?

2023-09-25 9:29

W najbliższych dniach w życie wejdą zmiany dotyczące ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W związku z tym, Ministerstwo Zdrowia udostępniło ważny komunikat. Chodzi o realizację recept.

Ważne zmiany w realizacji recept. Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat
Autor: Fot. Getty Images

Choć w Dzienniku Ustaw widnieje zapis, że nowe prawo wchodzi w życie od pierwszego listopada, to jednak zamieszczono tam adnotację odnośnie poszczególnych artykułów i punktów. Okazuje się, że część przepisów weszła w życie z dniem 21 września 2023 r. Sprawdzamy, co to oznacza dla pacjentów.

Jak powinna wyglądać poprawnie wypełniona recepta

Nowe zasady realizacji recept. Co się zmieni?

Ze względu na nowe przepisy, resort zdrowia wydał komunikat dotyczący realizacji recept. Z jego treści wynika, że po 21 września pacjent, który dostanie receptę elektroniczną, może otrzymać przepisany preparat na okres maksymalnie 120 dni.

Oznacza to, że bez względu na termin wystawienia recepty i podanego na niej okresu, farmaceuta ma prawo wydać pacjentowi maksymalną ilość leków na 120-dniowy okres zastosowania, czyli około cztery miesiące leczenia. 

Warto zaznaczyć, że zasada ta dotyczy zarówno recept realizowanych pierwszy raz, jak i tych, których wykupienie rozpoczęto jeszcze przed 21 września 2023 roku. Nie ma znaczenia, czy pacjent realizuje zakup leków jednorazowo, czy będzie chciał zrobić to partiami, aby nie narażać się na wysokie wydatki podczas jednej wizyty w aptece.

Jakich preparatów dotyczy ta zmiana?

Ministerstwo Zdrowia nie podaje wytycznych, które miałyby wskazywać konkretną grupę preparatów objętą nowymi przepisami. Niemniej jednak w komunikacie zaznaczono, że mowa zarówno o produktach leczniczych, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych.

Resort zdrowia dodaje, że najpóźniej od 1 marca 2024 roku obliczenie ilości wspomnianych wyżej preparatów będzie automatyczne. Zajmie się tym system teleinformatyczny.

Natomiast w najbliższą środę, 27 września 2023 roku, rozpoczynają się kolejne prace zespołu ekspertów złożonego między innymi z lekarzy i farmaceutów, którzy będą mieli za zadanie opracowanie przejrzystych i prostych zasad wystawiania recept. Zwłaszcza z myślą o pacjentach.