Darmowe badania dla mężczyzn w 2022. W tych miastach panowie zbadają się bezpłatnie

2022-11-09 13:28

Listopad to szczególny miesiąc dla mężczyzn, podczas którego są zachęcani do korzystania z programów profilaktyki zdrowotnej. Z tej okazji wiele przychodni i szpitali oferuje darmowe badania profilaktyczne dla panów. Mamy listę punktów.

Mężczyzna trzyma wstążkę z okazji Męskiego Listopada
Autor: Getty Images Trwa akcja "Męski Listopad". Lista miejsc, gdzie można wykonać bezpłatne badania

Od ponad 20 lat listopad jest miesiącem świadomości na temat męskich nowotworów. W związku z tym ruszają różne kampanie społeczne, które mają zachęcić mężczyzn do regularnych badań profilaktycznych pod kątem raka prostaty i jąder. Panowie w ramach solidarności zapuszczają też wąsy.

W ramach akcji "Męski Listopad" pod hasłem #szybcyizdrowi Białostockie Centrum Onkologii (BCO) 800 panów powyżej 40. roku życia weźmie udział w darmowych przesiewowych badaniach PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego w celu wykrycia wczesnego raka prostaty.

Zdrowo Odpytani: Rak jąder i prostaty

Profilaktyka jest najważniejsza. "Nowotwory nie bolą"

Od kilku lat lekarze przypominają mężczyznom, jak niezwykle ważna jest profilaktyka. Głos zabrał koordynator pododdziału urologii BCO, Mariusz Ciemerych, zaznaczają, że "badanie i wczesne zgłoszenie się do poradni urologicznej i rozpoznanie choroby nowotworowej skutkuje większym sukcesem terapeutycznym i szybszym powrotem do zdrowia".

- Krótka rozmowa i badanie przez lekarza urologa nie jest straszne. Niestety nowotwory nie bolą, one przebiegają bezobjawowo. Ból to późny objaw, który powoduje, że stopień zaawansowania choroby jest znaczny i urolodzy nie mają szansy na leczenie i wyleczenie takiego nowotworu – ostrzega ekspert.

Lekarze jednogłośnie zachęcają do korzystania z bezpłatnych badań przesiewowych. W 2020 roku rozpoczęła się akcja pod hasłem #szybcyizdrowi, której ambasadorem jest kierowca rajdowy Jarosław Kaberuk. Jak powiedział, "to już kolejny rok, kiedy w listopadzie myślimy o tym, co jest najważniejsze dla mężczyzn. - Biegamy szybko, jako sportowcy nie mamy czasu na nic, a badania trzeba zrobić. Nasze hasło to "szybcy i zdrowi". Szybcy, bo szybko reagujemy, a zdrowi, bo reagujemy – dodał.

Darmowe badania profilaktyczne dla mężczyzn w 2022 roku 

Nie tylko Białostockie Centrum Onkologii oferuje w ramach listopadowej akcji darmową profilaktykę dla panów. W różnych częściach Polski są dostępne punkty, w których można wykonać badania. Mężczyźni po 45. roku życia mogą zgłosić się na badania PSA do Szpitala na Klinach w Krakowie od 14 do 19 listopada.

Tak samo fundacja Kapitan Światełko prowadzi kampanię "Moszonowładcy" i zaprasza do skorzystania z badań poziomu PSA we krwi oraz badania USG jąder. Oto lista punktów badań:

  • 12.11.2022 – Kraków, Galeria Bronowice;
  • 12.11.2022 – Koszalin, Forum;
  • 18-19.11.2022 – Poznań, MTP;
  • 19.11.2022 – Szczecin, Galaxy;
  • 26.11.2022 – Katowice, Galeria Katowicka.