Ulgi podatkowe dla osób z niepełnosprawnościami – sprawdź czy nie straciłeś zwrotu!
W ramach programu Twój e-PIT rozliczyło się w tym roku 7 milionów Polaków. Około 2,2 miliona postanowiło powierzyć swoją deklarację fiskusowi i zdało się na rozliczenie automatyczne. Jeżeli wśród nich znalazły się osoby z niepełnosprawnościami, to powinny uważnie sprawdzić swoją deklarację, gdyż Twój e-PIT nie uwzględniał automatycznie przysługujących im ulg.
Wprowadzona w tym roku przez Ministerstwo Finansów usługa Twój e-PIT pozwoliła milionom osób na szybkie i bezproblemowe złożenie PIT-a. Istniał jednak szereg obostrzeń utrudniających rozliczenie. W przypadku osób z niepełnosprawnościami, które kupowały leki, przechodziły zabiegi lub rehabilitację, utrudnieniem był fakt, że nie można było automatycznie skorzystać w deklaracji z ulgi rehabilitacyjnej. Podatnik musiał samodzielnie obliczyć i udokumentować wydatki na zakup sprzętu medycznego - rehabilitacyjnego oraz poniesione na ułatwianie czynności życiowych. Podobnie odpowiednia dokumentacja i samodzielne rozliczenie były podstawą uzyskania ulgi podatkowej na zakup leków, wyjazdów rehabilitacyjnych lub sanatoryjnych. Składając korektę deklaracji, która zawiera te dane, można znacząco podwyższyć koszty, jednocześnie obniżając kwotę podatku.
Na szczególną uwagę zasługują wpisywane ręcznie wydatki osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna, poniesione:
• na leki,
• na zabiegi i operacje,
• na pomoc przy opiece osoby niepełnosprawnej,
• na korzystanie z samochodu dla celów osoby niepełnosprawnej,
• na pobyt w ośrodkach i szpitalach osób niepełnosprawnych,
• na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.
W trakcie składania korekty deklaracji PIT warto pamiętać, że ulga może przysługiwać ryczałtowo (w stałej kwocie), niezależnie od faktycznego korzystania z danego rodzaju sprzętu (jak np. w przypadku ulgi na samochód) albo w kwocie równej wydatkom poniesionym w związku z niepełnosprawnością. W tym drugim przypadku ulgę rozlicza się na podstawie dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów (ma to miejsce np. przy uldze na sprzęt rehabilitacyjny, na zabiegi, na leki).
Korekta PIT-a – kto, kiedy i w jaki sposób?
Korekty zeznania podatkowego może dokonać każdy podatnik – zarówno taki, który zaakceptował wygenerowany przez fiskusa PIT, jak i ten, który tego nie uczynił i został automatycznie rozliczony 30 kwietnia 2019 roku. Można zrobić to od razu, kiedy zauważy się, że np. nie została uwzględniona odpowiednia ulga lub też już po otrzymaniu pisma z wezwaniem do zapłaty zawyżonego podatku. Jeżeli urząd skarbowy wykazał, że mamy do dopłaty określoną kwotę, to najpierw niestety należy ją zapłacić, a dopiero później składać korektę.
Błędy koryguje się poprzez przesłanie deklaracji ze wskazaniem, że jest to korekta. Przesłać można ją tak samo jak zwykłą deklarację w formie elektronicznej, za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym. Korekta w formie elektronicznej to bez wątpienia najszybsza droga za pomocą której możemy otrzymać swoje pieniądze. Niestety korekty nie można złożyć ponownie wykorzystując Twój e-PIT.
- Twój e-PIT został stworzony do wysyłania deklaracji w terminie rozliczeń, czyli do 30 kwietnia 2019, nie zaś do korygowania ich później. Już samo podpisanie korekty jest niemożliwe, ponieważ prawo wymaga, aby podpis elektroniczny na niej składał się z pięciu danych autoryzujących. Są to: imię, nazwisko, PESEL/NIP, data urodzenia i kwota przychodu. System logowania się do aplikacji Twój e-PIT zakłada podanie jedynie trzech spośród tych danych, a więc uniemożliwia złożenie pełnego, akceptowanego przez prawo podpisu elektronicznego – przestrzega Artur Kaczmarek, ekspert z firmy e-file, dostawcy aplikacji e-pity do rozliczeń PIT-ów online. – Ponadto system nie uwzględnia automatycznie bardzo wielu ulg, które prowadzą do obniżenia podatku. Dlatego najlepszą opcją jest samodzielnie przygotowanie korekty w sprawdzonym programie do rozliczeń. Wykorzystując np. program e-pity można złożyć korektę w 4 prostych krokach. Wystarczy zalogować się na stronie –e-pity, pobrać dane z wysłanej deklaracji, wprowadzić poprawki i wysłać korektę prosto z programu. – tłumaczy Kaczmarek.
Pozostałe ulgi, których nie uwzględnia Twój e-PIT
Poza ulgą rehabilitacyjną istnieje szereg innych, które podatnik ma prawo zmienić lub też dodać, jeżeli o jakichś zapomniał. Warto pamiętać, że Twój e-PIT automatycznie wprowadza do rozliczenia takie ulgi, o których prawnie wiadomo, czyli jedynie składki ZUS i składki zdrowotne, a także ulgę prorodzinną do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Oznacza to, że pozostałe ulgi wymagały od nas modyfikacji deklaracji np. w przypadku wspominanej już ulgi rehabilitacyjnej, ale także ulgi: prorodzinnej, abolicyjnej, internetowej, z tytułu opłacania składek na IKZE, budowlanej i innej, do której posiadamy prawo nabyte w latach wcześniejszych albo z tytułu darowizn na cele: krwiodawstwa, pożytku publicznego, kultu religijnego i charytatywno – opiekuńcze kościołów. Podobnie jest w przypadku ulgi na pierwsze dziecko, które urodziło się w zeszłym roku, które do deklaracji należało dopisać samodzielnie. Jeżeli nie dopisaliśmy tych ulg do naszego rozliczenia, możemy z powodzeniem zrobić to w korekcie, znacząco zmniejszając wartość podatku.
1% podatku na wybrane OPP
Jeśli w poprzednim roku zdecydowaliśmy się na przekazanie 1% podatku na rzecz konkretnej organizacji pożytku publicznego (OPP), to w przypadku automatycznego rozliczenia za rok 2018 fiskus wpisał do deklaracji dokładnie tę samą OPP. Istnieje jednak możliwość, że ta konkretna organizacja już nie istnieje lub chcielibyśmy w tym roku wesprzeć inną. W takim wypadku możemy złożyć korektę PIT-a i wskazać nowy podmiot.
Wakacje i remont ze zwrotu podatku
Z badań przeprowadzonych przez e-file, dostawcę programu do rozliczeń online e-pity, wynika, że co piąty ankietowany chciałby zwrot podatku przeznaczyć właśnie na wakacje. Z drugiej strony, niewiele mniejszy odsetek respondentów (19%) wskazuje, że pieniądze posłużą na codzienne wydatki. 14% badanych chciałoby wpłacić pieniądze na konto oszczędnościowe, co dziesiąty zainwestować w samochód lub remont mieszkania.
Połowa ankietowanych przyznała jednak, że nie korzysta z żadnej ulgi lub nie wie, że ulgi w ogóle mu przysługują. A przecież nikt nie chce tracić należnych mu pieniędzy! Jeżeli więc zmarnowaliśmy pierwszą okazję i pozwoliliśmy, by fiskus rozliczył nas automatycznie bez uwzględnienia ulg i innych przywilejów, warto w łatwy i szybki sposób złożyć korektę zeznania, korzystając przy tym z alternatywnych, a przy tym legalnych i bezpiecznych narzędzi.
O badaniu:
Badanie SW research zostało zrealizowane w dniach 12.03-14.03.2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1120 ankiet z osobami powyżej 18 roku życia.