Tu wracają obostrzenia. Pierwsze szpitale wprowadzają zakaz odwiedzin

2022-12-22 9:54

W poszczególnych szpitalach w Polsce nie można w grudniu odwiedzać bliskich osób. Dyrekcje tych placówek przywróciły zakaz, który obowiązywał w czasie pandemii COVID-19. Powodem decyzji jest wzrost liczby zachorowań na grypę.

Korytarz w szpitalu
Autor: Getty Images Tu wracają obostrzenia. Pierwsze szpitale wprowadzają zakaz odwiedzin

Na czas pandemii szpitale wprowadziły zakaz lub znacznie ograniczyły odwiedziny pacjentów z uwagi na ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 26 kwietnia 2022 roku pojawiła się rekomendacja Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, mówiąca, iż ta forma obostrzenia powinna zostać złagodzona i wdrożona w szpitalach.

Zakaz odwiedzin w dwóch szpitalach w Polsce

Okazuje się, że ponownie wrócił zakaz odwiedzin. Od 20 grudnia 2022 roku nie można odwiedzić bliskich osób w niektórych szpitalach w Polsce. O ponownym wprowadzeniu zakazu zadecydowała m.in. dyrekcja szpitala przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego placówki lek. Adama Stangreta wynika, że powodem decyzji jest "bardzo znaczny wzrost liczby zachorowań na grypę, infekcje grypopodobne i wynikający z tego wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych z powodu powikłań".

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Zakaz odwiedzin pacjentów został wprowadzony na trzech oddziałach: chorób wewnętrznych, kardiologicznym i neurologicznym.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wielkopolskim poinformowała w rozmowie z PAP, że przez dwa tygodnie grudnia odnotowano prawie 8 tys. przypadków zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Zastępca kierownika Joanna Cieszyńska zwróciła uwagę, iż w listopadzie było o ponad tysiąc mniej chorych. To, ile czasu będzie obowiązywał zakaz, zależy od sytuacji epidemicznej.

Znaczny wzrost zachorowań na grypę

Drugą placówką medyczną w Polsce, w której już od 17 grudnia nie można odwiedzać bliskich, jest Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu. Na podjęcie wpłynęły obecne statystyki, a dokładnie "wzrost zachorowań infekcyjnych w środowisku pozaszpitalnym". Jak doniósł serwis tylkotoruń.pl, "indywidualną zgodę na odwiedziny mogą wyrazić tylko kierownicy oddziałów w szczególnie uzasadnionych przypadkach".

W obu szpitalach zakaz odwiedzin pacjentów obowiązuje do odwołania.