Toksyczna chmura nad Polską - czy zagraża zdrowiu?

2018-05-30 12:39

Nad częścią Polski unosi się toksyczna chmura, która powstała po pożarze wysypiska śmieci. Do atmosfery uwalniane są substancje ze spalania tworzyw sztucznych i nie tylko. Czy toksyczna chmura jest szkodliwa dla zdrowia? Badają to eksperci.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Toksyczna chmura powstała niedaleko Łodzi i jest skutkiem pożaru składowiska odpadów. Ogień na ogromnym, ponadhektarowym terenie po dawnych zakładach produkcji barwników "Boruta" pojawił się w piątek, 25 maja 2018 roku. Składowanych było tam 50 tys. ton odpadów, głównie plastikowych, sprowadzonych z kilku krajów Europy.

Toksyczna chmura - czy jest szkodliwa dla zdrowia?

Z palących się śmieci wydobywał się czarny i żrący dym. Chmura zawiera substancje pochodzące ze spalania tworzyw sztucznych, więc jest szkodliwa dla zdrowia. Jak bardzo? To badają eksperci z wojskowego Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń.

Służby apelują do mieszkańców Zgierza i okolic, by nie otwierali okien w mieszkaniach i zrezygnowali z aktywności na świeżym powietrzu.

Kolejna toksyczna chmura w kujawsko-pomorskim

W miejscowości Wszedzień pod Mogilnem w poniedziałek wieczorem, 28 maja 2018 roku, wybuchł pożar na składowisku odpadów. Podobnie jak w przypadku pożaru na składowisku koło Łodzi, prawdopodobnie było to podpalenie.

Chmura toksycznych odpadów (na składowisku znajdowały się również nieznanego pochodzenia chemikalia) przemieszcza się w kierunku Bydgoszczy.

Służby poleciły mieszkańcom okolic składowiska nie wychodzić z domu. Część osób mieszkających najbliżej ewakuowano. Polecono również zamknięcie okien i niezbliżanie się do miejsca pożaru. Zajęcia w szkole odwołano.

Warto wiedzieć, że ostatnich dniach w Polsce doszło do kilkunastu pożarów wysypisk i składowisk śmieci. 23 maja paliła się sortownia śmieci w Warszawie, a 24 maja w Olsztynie płonęła wielka hala z starymi meblami tapicerowanymi.

Warto wiedzieć

Według danych Ministerstwa Środowiska w 2018 roku odnotowano 63 pożary wysypisk, składowisk śmieci i odpadów, w tym 27 bardzo dużych pożarów. Dla porównania - w całym poprzednim roku Państwowa Straż Pożarna zanotowała tylko 37 tego typu zdarzeń.

Toksyczna chmura nad Polską