To pierwszy taki lek w Polsce. Będzie dostępny bez recepty

2023-01-19 9:25

Do aptek wkrótce trafi zupełnie nowy lek. To pierwszy taki środek, który pomoże osobom zmagającym się z migreną. Już wiadomo, że preparat będzie dostępny bez recepty.

To pierwszy taki lek w Polsce. Będzie dostępny bez recepty
Autor: Getty Images To pierwszy taki lek w Polsce. Będzie dostępny bez recepty

Mamy dobrą wiadomość dla osób, które zmagają się z bólem głowy spowodowanym napadami migreny. Do aptek w Polsce trafi nowy lek i będzie dostępny bez recepty.

Dezamigren wkrótce trafi do aptek

Almotryptan to pierwszy lek z grupy tryptanów, który będzie można dostać w polskich aptekach. Preparat wejdzie na rynek pod nazwą Dezamigren i będzie dostępny bez recepty. W związku z tym, że to pierwszy taki lek w Polsce producent przygotował materiały edukacyjne dla pacjentów i farmaceutów.

Materiały przewidują kwestionariusz dla pacjenta, który służy do samodzielnej diagnostyki przed przyjęciem leku. Na test diagnostyczny składa się ankieta oraz dzienniczek migrenowy, które będą dołączone do opakowania.

Nowy lek ma zmniejszać reakcje zapalne wywołane migreną poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu. Portal mgr.farm podkreśla, że almotryptan może być stosowany w leczeniu bólu głowy związanego z ostrymi napadami migreny z aurą lub bez aury.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 7 Migrena

Kto może stosować Dezamigren?

Dezamigren jest przeznaczony dla osób dorosłych zmagających się z migreną. Producent zaznacza, że migrena charakteryzuje się silnym bólem głowy, któremu towarzyszą także inne objawy, np. wymioty, nudności, nadwrażliwość na dźwięki, zapachy i światło. U ok. 10-20 proc. pacjentów na krótko przed wystąpieniem bólu głowy może pojawić się aura, czyli przemijające zaburzenia, najczęściej widzenia, w których osoba ma wrażenie migoczących mroczków, błysków lub linii świetlnych.

Dezamigrenu nie mogą stosować osoby cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego takie jak choroba niedokrwienna serca, w tym zawał mięśnia sercowego, dusznica Prinzmetala, dusznica bolesna, udokumentowane nieme niedokrwienie. Leku nie powinny stosować także osoby cierpiące na ciężkie, niekontrolowane lub umiarkowane nadciśnienie tętnicze, a także pacjenci po przebyciu zdarzenia naczyniowo-mózgowego (CVA) lub przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu (TIA).

Preparat nie jest przeznaczony również dla osób z chorobą naczyń obwodowych oraz z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Przeciwwskazaniem do stosowania dezimagrenu jest także jednoczesne stosowanie ergotaminy i jej pochodnych.