To nie koniec! Epidemia wkracza w nowa fazę

2020-05-22 13:46 Małgorzata Wójcik

Minister Szumowski oświadczył 22 maja w wywiadzie, że pandemia w Polsce się nie kończy, ale przechodzi w fazę kontroli. Co to oznacza?

Epidemia nie znika, ale jesteśmy w stanie kontrolować jej nowe ogniska – twierdzi szef resortu Zdrowia.  - Ogniska zakażeń będą się pewnie pojawiać i trzeba będzie na nie szybko reagować – powiedział w piątek w rozmowie z Programem 3 Polskiego Radia.

Po pierwsze dotrzeć do nowych ognisk

Minister zaznaczył, że nowe ogniska zakażeń w Polsce będą się pojawiać i to jest zupełnie naturalne. Najważniejsze jest jednak wczesne i odpowiednie reagowanie na ich występowanie.

„Takie zjawiska na pewno jeszcze będą następować, bo epidemia nie znika tylko przechodzi w fazę - jeśli tak można powiedzieć - pewnej kontroli. Cała sztuka w tej chwili polega na tym, aby maksymalnie szybko do takiego ogniska dotrzeć, pobrać badania od wszystkich, oddzielić chorych od zdrowych, opanować i wygasić to ognisko" – powiedział minister.

Niestabilna sytuacja na Śląsku

Mówiąc o ogniskach, Szumowski odniósł się do obecnej sytuacji, kiedy to w większości województw  spada liczba nowych zakażeń, pojawiają się jednak ogniska, które zaburzają statystyki, Tak jest obecnie na Śląsku, gdzie wykryto właśnie kolejne ognisko COVID. To ewangelicki DPS w Bytomiu oraz w kopalniach, gdzie sytuacja nadal nie jest opanowana.  

Zdaniem ministra Szumowskiego, nie możemy mówić o końcu epidemii, obserwujemy nawet dość powolny spadek liczby zachorowań. Jest to jednak spowodowane tym, że wzrost tej liczby, w ciągu ostatnich tygodni również nie był tak dynamiczny, jak w Europie.

"U nas wypłaszczyliśmy tę krzywą i ona spada troszkę wolniej, ale dzięki temu mniej osób umierało" – powiedział Szumowski.

Czytaj: Koronawirus - kiedy koniec? Zobacz najnowsze prognozy koronawirusa

Będzie polski lek na COVID! Potrzebne osocze ozdrowieńców

Chińskie szkoły już otwarte. Czego możemy nauczyć się od Chińczyków?

Wojewoda kujawsko-pomorski o pandemii na terenie województwa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE