Tłumy na SOR–ach – pacjenci przestali się bać wizyt u lekarza

2020-05-29 9:54 Małgorzata Wójcik

Jak podaje Rzeczypospolita, od kilku dni szpitalne oddziały ratunkowe przezywają oblężenie. Zdaniem dziennikarzy to efekt poluzowań, które zachęciły Polaków do wizyt u lekarza.

Komunikat, że nie trzeba nosić maseczek, sprawia, że ludzie odważyli się iść do lekarza – twierdzi dr Marcin Pakulski, były prezes NFZ, cytowany przez Rzeczpospolitą. Statystyki, które przytacza dziennik pokazują, że przed pandemią przez SOR przewijało się ok. 100 pacjentów dziennie, w czasie pandemii – ok. 30, a w tym tygodniu było ich w szpitalach średnio 150.

Pacjenci zgłaszający się na SOR to nagłe przypadki, ale – jak podkreślają eksperci – przede wszystkim osoby, które czuły się źle od dawna, ale z powodu pandemii bały się przyjść do lekarza.

To potwierdzają badania przeprowadzone przez Fundacja MY Pacjenci, która spytała Polaków o ich zdrowie w czasie pandemii. 72 proc, z nich twierdzi, że nie korzystało z pomocy specjalisty z powodu obaw, że w przychodni lub szpitalu zakażą się koronawirusem.

pacjenci na sorze
Autor: Fundacja MY Pacjenci

Dziennik podkreśla, że szpitale, które nadal funkcjonują w trybie pandemicznym, nie są przygotowane na taka liczbę nowych pacjentów. Większość placówek ma nadal zasady związane z priorytetowym przyjmowanie osób z podejrzeniem COVID czy wyznaczaniem oddziałów przeznaczonych na potrzeby pacjentów z koronawirusem, które wcześniej były zwykłymi na sale chorych.

Jak ocenia wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, cytowany przez serwis Rynekaptek.pl, już w maju niektórzy pacjenci szpitali mogli być przyjmowani planowo. Wiceminister ocenił, że od 1 czerwca - poza uzdrowiskami - system opieki zdrowotnej wraca do funkcjonowania, jednak odmrażanie na poziomie szpitali, by w pełnym zakresie przywrócić zakres wykonywania świadczeń, może potrwać ze trzy miesiące. - Mając na uwadze bezpieczeństw na pewno część zabiegów będzie początkowo wykonywana w mniejszym zakresie. To na pewno spowoduje trochę problemów systemie ochrony zdrowia - czytamy w serwis Rynekaptek.pl.

UdarNieZostawajwDomu - neurolodzy apelują i ostrzegają

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE