Tkanka tłuszczowa a funkcje poznawcze i ryzyko demencji. Odkryto zaskakujące powiązanie

2022-02-04 11:34

Im większa ilość tkanki tłuszczowej, tym wyższe ryzyko obniżenia funkcji poznawczych, a w efekcie również demencji - uważają autorzy nowego badania, którego wyniki opublikowano w Jama Network Open. Jego wyniki sugerują również, że zmniejszenie masy ciała pozwoli w wielu przypadkach zapobiec demencji u osób w starszym wieku.

Tkanka tłuszczowa a funkcje poznawcze i ryzyko demencji. Odkryto zaskakujące powiązanie
Autor: Getty Images

Autorami badania są naukowcy i lekarze z Kanady - Uniwersytetu McMaster i Uniwersytetu Calgary. W badaniu uczestniczyło łącznie 9189 osób w wieku od 30 do 75 lat, bez chorób układu krążenia. Średnia wieku wynosiła około 58 lat. Nieco ponad 56 proc. stanowiły kobiety. Uczestnicy badania pochodzili z Kanady i z Polski.

Spośród nich 9166 osoby zostały poddane analizie impedancji bioelektrycznej w celu oceny procentowej zawartości tkanki tłuszczowej. Ponadto 6733 uczestników poddano obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI), aby zmierzyć tłuszcz brzuszny skupiony wokół narządów (tłuszcz trzewny). Rezonans ocenił również naczyniowe uszkodzenie mózgu – obszary w mózgu dotknięte zmniejszonym przepływem krwi do mózgu.

Następnie musieli wykonać 2-minutowy test DSST, w którym należało dopasować symbole do liczb zgodnie z podanym wzorem. Test oceniał szybkość i koordynację wzrokowo-ruchową, zdolność uczenia się, utrzymywania uwagi, koncentrację i pamięć krótkotrwałą.

Badanie wykazało, że osoby o wyższym wskaźniku zawartości tkanki tłuszczowej uzyskały gorszy wynik w teście DSST.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

„Nasze wyniki sugerują, że strategie zapobiegania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej lub jej ograniczania mogą zachować funkcje poznawcze” – powiedziała główna autorka Sonia Anand, profesor medycyny w Szkole Medycznej im. Michaela G. DeGroote na Uniwersytecie McMaster i specjalista medycyny naczyniowej w Hamilton Health Sciences (HHS).

Z kolei współautor badania Eric Smith, neurolog i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Calgary, powiedział, że „zachowanie funkcji poznawczych jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania demencji w starszym wieku. To badanie sugeruje, że jednym ze sposobów zapobiegania demencji może być utrzymanie prawidłowej masy ciała i zawartości tkanki tłuszczowej”.