Testy w aptekach i krótsza kwarantanna. Szef MZ: może być nawet 140 tys. zakażeń

2022-01-21 13:00

Wprowadzono testy w aptekach i skrócono kwarantannę w walce z pandemią COVID-19. - Przyczyną eskalacji zakażeń jest Omikron. W najlepszym scenariuszu apogeum to będzie 60-70 tys. zakażeń dziennie, a w najgorszym 140 tys. – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

PILNE
Autor: canva

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że od trzech dni liczba infekcji utrzymuje się powyżej 30 tys. Jak dodał, „jest ryzyko, że wynik dzisiejszej doby przekroczy 40 tys. zakażeń koronawirusem”.

Zdaniem ministra „to nie jest chwilowa wysoka dynamika”. Mamy zarówno do czynienia z podwojeniem liczby infekcji, jak i narastającą liczbą zleceń na testy na COVID-19”.

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

To Omikron jest przyczyną eskalacji zakażeń

Według Adama Niedzielskiego za eskalację zakażeń odpowiedzialny jest nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron. – W tej chwili mamy zarejestrowanych blisko 1400 przypadków zakażeń Omikronem – dodał.

Jak zaznaczył minister zdrowia, ta piąta fala będzie miała nieco odmienną specyfikę niż poprzednie. Jego zdaniem będzie „większy odsetek osób, które są zakażą”, dlatego też zostanie uruchomione powszechne testowanie. - Eskalacja zakażeń ma wpływ na scenariusze, które przed nami. W najlepszym scenariuszu apogeum to będzie 60-70 tys. zakażeń dziennie, a w najgorszym 140 tys. – tłumaczył szef MZ.

Krótsza kwarantanna i testy antygenowe w walce z pandemią

Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że „będziemy mieli do czynienia z szybszym przebiegiem zachorowań” i w związku z tym podjęto decyzję o skróceniu kwarantanny do siedmiu dni – Według tego, co widzimy w Europie Zachodniej, przyjęliśmy założenie, że w tej fali opieka pozaszpitalna musi być silniejsza, co oznacza wzmożony wysiłek POZ w opiece nad pacjentem, który jeszcze nie trafił do szpitala – podkreślił.

- Mamy 30 tys. łóżek, których zapełnienie sięga ponad 40 procent - mówił szef MZ. - W perspektywie tygodnia, dwóch, będziemy wiedzieli, czy czeka nasz przyrost, a w pesymistycznych scenariuszach zakładamy, że zwiększymy bazę do 40-60 tys. łóżek - dodał. 

Podczas konferencji prasowej zabrał głos również premier Mateusz Morawiecki, który ogłosił, że od 27 stycznia będą dostępne darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Ponadto zalecił administracji rządowej i samorządowej przejście na tryb pracy zdalnej.

Jak podkreślił szef rządu, "najbardziej narażeni na zgon są seniorzy, dlatego każdy pacjent, który ma koronawirusa będzie mógł być zbadany w ciągu 48 godzin, nawet w swoim domu przez lekarza pierwszego kontaktu". 

Sonda
Zrobisz to? Czy nie?