Testy, maseczki, dezynfekcja, izolatki. Najważniejsze wytyczne w popularnych kurortach

2020-07-29 10:23

Zapomnij o beztroskich chwilach w basenie i imprezach w plażowych klubach do białego rana. Obowiązkowe zgłaszanie podróży i miejsca pobytu, a w hotelach i kurortach maseczki, dezynfekcja rąk, konieczność przestrzegania dystansu społecznego - to sprawia, że tegoroczne wakacje wyglądają zupełnie inaczej. Sprawdziliśmy, jakie wytyczne obowiązują w najpopularniejszych wśród Polaków wakacyjnych krajach.

koronawakacje
Autor: Getty Images

W Europie rośnie liczba zakażonych koronawirusem, dlatego tegoroczne wakacje są sporym wyzwaniem zarówno dla organizatorów wypoczynku, jak i dla samych podróżnych. I jedni, i drudzy muszą sprostać wymaganiom i obostrzeniom wprowadzonym w związku z epidemią.

A te mogą różnić się w zależności od kraju, a nawet od jego regionu (w niektórych krajach,  np. w Hiszpanii, we Włoszech czy we Francji o tym, czy wprowadzić lub zdjąć pewne obostrzenia decydować mogą również władze regionalne). Warto o nich wiedzieć, gdyż za ich lekceważenie zapłacimy wysoką grzywnę. Sprawdziliśmy, jak wygląda obecnie sytuacja w najpopularniejszych krajach, w których wakacje spędzają Polacy. 

Spis treści

  1. Bułgaria
  2. Chorwacja
  3. Francja
  4. Grecja
  5. Hiszpania
  6. Włochy

Bułgaria

Polacy po wjeździe do Bułgarii nie podlegają kwarantannie ( chyba, że przylatują z Belgii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Malty, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji (oraz z krajów poza UE za wyjątkiem Serbii).

Przed wjazdem do Bułgarii każda osoba otrzymuje deklarację, w której należy podać kraj, z którego się przylatuje lub przyjeżdża (w tym przypadku trzeba wymienić wszystkie kraje tranzytowe), dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii i zdeklarować, że nie jest się osobą chorą.

We wszystkich popularnych bułgarskich kurortach - w tym w Burgas i w Złotych Piaskach - w miejscach publicznych (sklepach itp), a także w hotelach obowiązkowe są maseczki. W jednym miejscu nie może przebywać także więcej niż 30 osób, zaś małych sklepach tylko dwie osoby. Zamknięte są dyskoteki, bary i kluby nocne, za wyjątkiem tych zlokalizowanych na świeżym powietrzu.

Aktualne informacje znajdują się na oficjalnej rządowej stronie.

Turyści z objawami COVID-19 podczas wakacji w Bułgarii będą odseparowani od pozostałych gości hotelowych i przeniesieni do innej części hotelu lub do szpitala, zaś członkowie ich rodziny zostaną poddani kwarantannie i objęci opieką hotelu i rezydenta. 

Chorwacja

Polacy mogą wjeżdżać do Chorwacji bez przeszkód. Władze nie wymagają okazywania na granicy testów na COVID-19 ani żadnych dodatkowych dokumentów, uzasadniających wjazd na terytorium tego kraju.

Przy wjeździe do Chorwacji podróżni otrzymują ulotkę informującą o wymogach epidemiologicznych. Podobna informacja przekazywana jest również - na adres email - po rejestracji przyjazdu w rządowej aplikacji Enter Croatia - po zarejestrowaniu pobytu należy wydrukować wygenerowane potwierdzenie, a następnie umieścić je za przednią szybą auta, co
przyspieszy procedury na granicy.

Polskie władze zalecają wyrobienie karty EKUZ i sugerują wykupienie dodatkowego ubezpieczenia obejmującego usługę transportu medycznego.

W całej Chorwacji, w tym również w popularnych wakacyjnych miastach, takich jak Rovinj, Omis, Trogir czy na Riwierze Makarskiej maseczki są obowiązkowe w pojazdach komunikacji zbiorowej oraz w zamkniętych przestrzeniach publicznych, np. w sklepach, hotelach. Nie trzeba ich natomiast nosić na plażach.

W przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem turyści są proszeni o pozostanie w pokoju i poczekanie na lekarza lub zostaną zawiezieni do odpowiedniej przychodni. Po badaniu lekarz zdecyduje o wezwaniu epidemiologa i wykonaniu testu. Do czasu uzyskania wyniku testu podróżny i jego najbliżsi zostaną odizolowani - w tym czasie ich pokój nie będzie sprzątany, dostaną jednak środki czystości.

Jeśli wynik testu będzie pozytywny, podróżny (i jego rodzina, jeśli będzie to konieczne) trafi  do specjalnego, odizolowanego ośrodka. Jeśli zaś negatywny, będzie można w spokoju dokończyć urlop. 

Do chwili uzyskania wyniku testu posiłki będą pozostawiane pod drzwiami pokoju, a jeśli pobyt nie obejmował wyżywienia, można będzie je wykupić. 

Aktualne informacje dotyczące sytuacji w Chorwacji są na stronie internetowej Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego

Francja

Polacy mogą wjeżdżać do Francji bez przeszkód (jedynie osoby przyjeżdżające spoza strefy Schengen muszą wypełnić deklarację podróży, którą można pobrać ze strony francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Wjeżdżając do Francji z Polski  nie trzeba robić testu na koronawirusa ani wypełniać deklaracji pobytu. Na lotniskach podróżnym sprawdzana jest temperatura.

Po całym kraju można swobodnie się poruszać, pamiętając jednak, że we Francji w środkach transportu publicznego i innych miejscach użyteczności publicznej, a także w pomieszczeniach zamkniętych trzeba nosić maseczkę i utrzymywać dystans co najmniej 1 metra od innych osób. Za brak maski można zapłacić mandat w wysokości 135 euro.

Własne regulacje wprowadzają niektóre nadmorskie miejscowości turystyczne w Bretanii i Oksytanii - tam maseczki są obowiązkowe również na ulicach. 

W kraju działa większość muzeów, czynne są również plaże, zarówno publiczne, jak i prywatne, z leżakami. Maseczki na nich nie są obowiązkowe, trzeba jednak zachować odległość od innych plażowiczów.

Grecja

Każdy, kto wjeżdża do Grecji musi bezwzględnie zarejestrować pobyt na tej stronie - to tzw. Passenger Locator Form (PLF). Po wypełnieniu tego formularza wygenerowany zostanie kod QR, który trzeba okazać podczas przekraczania granicy (drogą powietrzną, lądową i morską). Należy go wypełnić co najmniej 48 godzin przed wjazdem, a w przypadku lotu samolotem - co najmniej 24 godziny przed odprawą. Trzeba w nim podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży przez kolejne 7 dni. 

Każda osoba, również niepełnoletnia, musi mieć wypełniony osobny formularz PLF i mieć własny kod QR.

Kod będzie skanowany, dlatego musi być wydrukowany lub zapisany w postaci elektronicznej. Za jego brak grozi mandat 500 euro. 

Na lotniskach w Grecji, również na tych położonych na greckich wyspach - Krecie, Rodos, Kos, czt Korfu - podróżni są poddawani losowym testom przesiewowym. 

Wjeżdżając do Grecji drogą lądową, trzeba dodatkowo przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego metodą PCR (przez pobranie wymazu z ust lub nosa) i przeprowadzonego w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem w laboratorium mającym rekomendację polskiego ministerstwa zdrowia - ich lista znajduje się TU - lub kraju tranzytowego. Zaświadczenie powinno być w języku angielskim, a oprócz imienia i nazwiska powinien być w nim numer dowodu lub paszportu podróżnego

W całej Grecji, w tym również w popularnych wakacyjnych kurortach, trzeba nosić maseczki w środkach transportu publicznego (za ich brak grozi mandat w wysokości 150 euro), zasłanianie twarzy zalecane jest również we wszystkich publicznych miejscach zamkniętych, a więc w hotelach, muzeach, sklepach itp.

W przypadku, jeśli u któregoś z podróżnych stwierdzone zostanie zakażenie koronawirusem, zostanie on skierowany na kwarantannę i odseparowany w hotelu od innych gości (inni uczestnicy wycieczki mogą normalnie kontynuować urlop). Jej koszty, a także koszty związane z transportem i hospitalizacją koszty pokrywa rząd Grecji. Wiele biur podróży deklaruje, że w takim przypadku zapewnią klientom powrót do kraju na swój koszt, tym niemniej jednak warto mieć dodatkowe ubezpieczenie.

Hiszpania

Wszyscy turyści, którzy planują wakacje w Hiszpanii (w tym także na Wyspach Kanaryjskich) muszą wypełnić formularz FCS (dostępny TU lub w bezpłatnej aplikacji Spain Travel Health-Spth) po jego wypełnieniu na adres email dostają kod QR, który trzeba pokazać przed wejściem do samolotu i po przylocie na miejsce w trakcie kontroli stanu zdrowia. Od 1 sierpnia kod musi być okazany w wersji elektronicznej.

Każda osoba musi mieć własny formularz, należy go wypełnić najwcześniej na 48 godzin przed wylotem. Osoby, które nie skończyły 18 lat, można dopisać do formularza pełnoletniego podróżnego.

Przed wylotem trzeba też uzupełnić oświadczenie o stanie zdrowia (dostępne w biurze podróży lub w samolocie).

Na lotnisku wszyscy podróżni poddawani są kontroli zdrowotnej, obejmującej sprawdzanie dokumentów, a także mierzenie temperatury - w przypadku temperatury 37,5 st lub wyższej, a także stwierdzenia objawów COVID-19 (np. kaszlu) podróżny zostanie poddany kolejnej kontroli wraz z badaniem lekarskim - jeśli lekarz uzna to za konieczne, pasażer zostanie skierowany do centrum medycznego na dalszą diagnostykę.

W niemal całym kraju, w tym również w popularnych wakacyjnych kurortach, maseczki trzeba nosić w każdym miejscu publicznym, zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni publicznej niezależnie od dystansowania społecznego.

W Andaluzji i w Galicji twarz trzeba zakrywać nawet na plażach lub basenach, ale nie jest to konieczne jeżeli przebywa się już w wodzie.

W Estremadurze maseczki obowiązują również na solariach. Za lekceważenie przepisów związanych z zasłanianiem ust i nosa można zapłacić karę. Jej wysokość zależy od regionu i wynosi zazwyczaj 100 euro.

Z kolei w Madrycie i na Wyspach Kanaryjskich maseczki obowiązują we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych i na otwartej przestrzeni publicznej, np. na ulicach i placach, gdy nie da się utrzymać półtorametrowego odstępu od innych ludzi.

W przypadku konieczności odbycia kwarantanny - jeśli nie jest konieczny pobyt w szpitalu - podróżny pozostaje na terenie hotelu w odizolowanym pomieszczeniu. Izolacji podlega również przynajmniej jedna osoba z rodziny. Pozostali jej członkowie, o ile mają negatywne wyniki testu na koronawirusa, będą w osobnym pokoju i mogą kontynuować urlop.

O długości kwarantanny decyduje lekarz. Posiłki i napoje dla turystów na kwarantannie gwarantowane są tylko w okresie objętym rezerwacją - jeśli trwa ona dłużej, niż wykupiony pobyt, trzeba za nie dodatkowo zapłacić.  

Włochy

Mieszkańcy Polski mogą swobodnie wjeżdżać do Włoch, należy się jednak liczyć z tym, że władze poszczególnych regionów mogą znienacka wprowadzać obostrzenia lub wzmożone kontrole (aktualne informacje są na stronie internetowej Ambasady RP w Rzymie w stale aktualizowanym komunikacie).

Na terenie całego kraju w zamkniętych przestrzeniach publicznych, takich jak sklepy, galeria, środki transportu publicznego) a także wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zachowania dystansu, trzeba nosić maseczkę (zwolnione z tego nakazu są dzieci poniżej 6. roku życia, a także osoby, które nie mogą ich nosić ze względu na stan zdrowia).

Takie przepisy obowiązują nie tylko w dużych miastach, lecz również w popularnych wśród turystów Cinque Terre, Viareggio, Positano, czy leżącej nieopodal Rzymu Ostii. 

Za brak maseczek są kary - np. w Mediolanie grzywna za brak maski w metrze to 400 euro, a w Kampanii kara za brak maseczki tam, gdzie jest obowiązkowa, wynosi 1000 euro. 

Na lotniskach planowane jest wprowadzenie szybkiego testu na koronawirusa.

Podróżni przylatujący na Sardynię muszą wypełnić obowiązkowo formularz PLF na 48 godzin przed przylotem - na podany w nim adres email przychodzi wygenerowany kod QR, który następnie trzeba okazać na lotnisku i wylotowym, o docelowym (wydrukowany lub zapisany w telefonie).

Każdy dorosły podróżny wypełnia formularz dla siebie, a osoby niepełnoletnie uwzględniane są w formularzu dorosłych, z którymi podróżują. W przypadku braku kodu QR podróżni obowiązkowo poddawani są testom na koronawirusa.

Obowiązek rejestracji podróżnych wprowadziły też władze Sycylii. Każdy podróżny musi zarejestrować się i wypełnić formularz. Po jego uzupełnieniu otrzymuje link, który przekierowuje do platformy SicilaSiCura (trzeba na niej założyć konto, a link jest ważny przez 48 godzin).

W przypadku skierowania na kwarantannę turyści są zwolnieni z opłat. Można ją odbywać albo w hotelu, albo w miejscu wyznaczonym przez lokalne służby sanitarne. Warto wiedzieć, że na kwarantannę kierowana jest cała rodzina.

Marek Kamieński, ekspert ds. turystyki: Bon to realne wakacje dla dzieci. Nie da się go przepić [Super Raport]
Sonda
Powiedz nam: