Teraz koszmary są jeszcze straszniejsze. Odkryto, że są zapowiedzią nieuleczalnej choroby

2022-09-22 8:56

Z najnowszych badań wynika, że ludzie, którzy często doświadczają koszmarów w wieku średnim, są bardziej narażeni na rozwój tej nieuleczalnej przypadłości w późniejszych latach. Obserwacje opublikowano w czasopiśmie "The Lancet".

koszmary
Autor: Getty Images

O czynnikach rozwoju demencji wiemy niewiele

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Birmingham sugeruje, że koszmary senne mogą zwiastować problemy z pamięcią, myśleniem, a nawet demencję w późniejszym czasie.

Dr Abidemi Otaiku z Centre for Human Brain Health powiedział: „Po raz pierwszy wykazaliśmy, że niepokojące sny lub koszmary senne mogą być powiązane z ryzykiem demencji i pogorszeniem funkcji poznawczych u zdrowych osób dorosłych w populacji ogólnej. Jest to ważne, ponieważ istnieje  niewiele wskaźników ryzyka demencji, które można zidentyfikować już w średnim wieku. Chociaż potrzeba więcej pracy, aby potwierdzić te powiązania, uważamy, że koszmary mogą być użytecznym sposobem identyfikacji osób z wysokim ryzykiem rozwoju demencji i wprowadzenia strategii spowolnienia początku choroby”.

Poradnik Zdrowie: higiena snu

W badaniu przeanalizowano dane ponad 600 dorosłych mężczyzn i kobiet w wieku od 35 do 64 lat; oraz 2600 osób dorosłych w wieku 79 lat i starszych. Na początku badania żaden z uczestników nie miał stwierdzonej demencji. Następnie, młodsza grupa była obserwowana przez około dziewięć lat, a grupa starszych uczestników przez pięć lat.

Dane z obserwacji zbierano od 2002 do 2012. Uczestnicy wypełnili szereg kwestionariuszy, w tym kwestionariusz snu Pittsburgh, który zawiera m.in. pytanie o to, jak często doświadczali koszmarów.

Czytaj też: Skale Jakości Snu

Dane te zostały przeanalizowane, aby dowiedzieć się, czy uczestnicy z większą częstotliwością koszmarów sennych częściej doświadczają pogorszenia funkcji poznawczych, oraz czy w późniejszym czasie wystąpiły u nich objawy demencji.

Eksperci odkryli, że osoby w średnim wieku (35-64 lata), które raz w tygodniu miewały koszmary, czterokrotnie częściej doświadczały pogorszenia funkcji poznawczych w ciągu następnej dekady, podczas gdy u osób starszych doświadczających koszmarów, dwukrotnie częściej diagnozowano demencję.

Większe ryzyko u mężczyzn

Wyniki badania wykazały także znacznie silniejsze powiązania pomiędzy demencją a koszmarami w przypadku mężczyzn niż w przypadku kobiet. Na przykład starsi mężczyźni, którzy co tydzień doświadczają koszmarów, byli pięć razy bardziej narażeni na rozwój demencji niż starsi mężczyźni, którzy nie zgłaszali złych snów. 

To nie koniec badań

Naukowcy przewidują kolejne etapy badań, w których sprawdzą, czy koszmary senne wśród młodych ludzi mogą być związane z przyszłym ryzykiem demencji oraz czy inne cechy snów, takie jak częstotliwość zapamiętywania snów i ich wyrazistość, mogą być również wykorzystywane do identyfikacji ryzyka demencji. Korzystając z elektroencefalografii (EEG) i obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI), naukowcy planują również zbadać biologiczne podłoże koszmarów zarówno u osób zdrowych, jak i osób z demencją.

Demencja. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem

Demencja to postępujące zaburzenia neurologiczne, które wpływają na pamięć, myślenie i zachowanie. Istnieje wiele różnych rodzajów demencji, z których najczęstszą jest choroba Alzheimera, dotykająca od 50 do 75 proc. zdiagnozowanych. Każda osoba może doświadczać demencji na swój własny, indywidualny sposób. Ryzyko zachorowania na demencję wzrasta wraz z wiekiem, a wiele osób z demencją nadal pozostaje niezdiagnozowanych.

Czy istnieje lek na demencję?

Obecnie nie ma lekarstwa na demencję, ale istnieją leki, które mogą spowolnić postęp choroby.