Tępy ból pleców to ważny sygnał. Może zwiastować raka

2022-06-13 12:16

Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, co czyni go trudnym do wykrycia. Choć jego sygnały nie są charakterystyczne, naszą uwagę powinien zwrócić specyficzny rodzaj bólu. Jak rozpoznać raka trzustki?

kobieta
Autor: Getty Images

Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej nowotwór trzustki jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka w Stanach Zjednoczonych. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór wzrasta z wiekiem, ale jego objawy mogą rozwijać się w ukryciu przez wiele lat. Podobnie jak w przypadku innych nowotwórów, rokowania są zależne od wczesnego wykrycia choroby.

Statystyki wskazują, że rak trzustki nieco częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka stanowi palenie papierosów.

Pierwsze objawy raka trzustki

Tępy ból jednym z objawów raka trzustki

Rak trzustki jest zwykle diagnozowany w późniejszych stadiach. Odpowiada za to fakt, że jego objawy nie są charakterystyczne i łatwo je zignorować. Właśnie przez to wskaźniki przeżycia są znacznie niższe niż w przypadku innych nowotworów.

Według Cancer Research UK symptomy raka trzustki różnią się w zależności od umiejscowienia nowotworu. Większość z nich zaczyna się rozwijać w komórkach wytwarzających soki trawienne. Najczęstszym typem nowotworu trzustki jest gruczolakorak.

National Health Service wskazuje na objawy raka trzustki takie jak:

  • żółtaczka
  • ciemniejsze zabarwienie moczu
  • biegunka i jaśniejszy niż zwykle kał
  • zmęczenie, brak energii
  • ból w górnej części brzucha i pleców, często określany jako tępy, który może nasilać się podczas jedzenia lub leżenia, a zmniejszać w momencie pochylania się do przodu
  • wzdęcia
  • gorączka.

Wystąpienie kilku typowych objawów może sygnalizować, że w naszym organizmie rozwija się rak trzustki w zaawansowanym stadium. Choć mogą również świadczyć o innych dolegliwościach, warto poświęcić im swoją uwagę.

Leczenie nowotworu trzustki

Leczenie raka trzustki obejmuje opiekę wspomagającą oraz terapie takie jak operacja, radioterapia, chemioterapia. Na zastosowanie odpowiedniej terapii ma wpływ kilka czynników. Lekarze podkreślają, że znaczenie w przypadku leczenia tego nowotworu ma jego lokalizacja, wielkość i rodzaj raka trzustki, tego, czy zdążył się już rozprzestrzenić, a także ogólnego stanu zdrowia.