Ten mięsień mają nieliczni. Test powie, czy go masz

2022-07-21 14:07

Kość ogonowa, zęby mądrości czy wyrostek robaczkowy to części ciała, które w wyniku ewolucji są nam już zbędne. Jednym z nich jest także mięsień dłoniowy długi. Wiele osób nie posiada go wcale. Ten prosty test zdradzi, czy go masz.

Ten mięsień mają nieliczni. Test powie, czy go masz
Autor: Getty Images

Mięsień dłoniowy długi należy do mięśni zginaczy przedramienia. Jego charakterystyczną cechą jest to, że jest mięśniem o zmiennym kształcie. A także fakt, że nie występuje u każdego.

Częstość występowania tego mięśnia jest bardziej zróżnicowana niż jakiegokolwiek innego mięśnia w ludzkim ciele. Jego brak na całym świecie waha się od 1,5 do 63,9 proc. I podobnie jak np. wyrostek robaczkowy czy zęby mądrości jest pozostałością ewolucji.

Jeśli zastanawiasz się, czy należysz do grupy osób, które posiadają mięśnie dłoniowe długie, możesz wykonać prosty test. Wystarczy tylko, że wyciągniesz rękę przed siebie, tak by wierzch dłoni znajdował się na dole. Potem złącz palce z czubkiem kciuka.

Teraz spróbuj lekko unieść swoją dłoń. W tym momencie powinien zauważyć mięsień dłoniowy długi. Oczywiście o ile go posiadasz.

Mięsień dłoniowy znajduje się na wewnętrznej stronie nadgarstka. Dokładnie tu, gdzie mierzysz tętno. Na poniższym filmie zobaczysz, jak wygląda ręka z mięśniem i bez niego.

Jeśli nie masz tego mięśnia, to wcale nie oznacza, że twoje ręce są słabsze. Jednak dla jego posiadaczy ma dodatkową korzyść. W przypadku operacji lekarz może wykorzystać dodatkowe ścięgna.

Poradnik Zdrowie: drżenie mięśni