Witamina C wycofana z obrotu. Koniecznie sprawdź, czy masz ją w swojej apteczce

2022-07-20 11:04

Zgodnie z decyzją nr 19/2022, Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy będący roztworem witaminy C. Powodem tej decyzji było podejrzenie wady jakościowej. Masz ten produkt w domu? Będziesz mógł go zwrócić spowrotem do apteki.

leki
Autor: Getty Images

W wyniku podejrzenia wady jakościowej, GIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leku Vitaminum C Teva. Jak czytamy w komunikacie GIF-u, wada ta może mieć poważny wpływ na zdrowie.

"Zachodzi uzasadnione podejrzenie wystąpienia wady jakościowej polegającej na stwierdzeniu w badaniach stabilności wyniku poza limitem specyfikacji w zakresie parametru cząstki widoczne okiem nieuzbrojonym, co może skutkować poważnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia Pacjenta" - podaje Inspektor.

Poradnik zdrowie: Witamina C

Chodzi dokładnie o lek Vitaminum C Teva (Acidum ascorbicum):

  • roztwór do wstrzykiwań 100 mg/ml
  • numer serii: X05459A,
  • data ważności: 03.2023;
  • podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Produkt został wycofany 19 lipca, natomiast 20 lipca zostało opublikowane obwieszczenie GIF-u w Dzienniku Urzędowym ministra zdrowia, które mówi o możliwości zwrotu tego produktu do aptek.

"Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje o możliwości zwrotu określonej powyżej serii produktuleczniczego do aptek" - czytamy w obwieszczeniu.

Koniecznie sprawdź, czy masz ten lek w swojej domowej apteczce!