Ten kryzys odbija się też na pacjentach. Już co trzeci lekarz cierpi na depresję i stany lękowe

2022-09-13 10:54

Co trzeci lekarz w Polsce cierpi na stany depresyjne lub lękowe. Trudno się dziwić, szczególnie w obliczu tego, co "zafundowała" nam wszystkim pandemia. Już jutro, tj. 14 września odbędzie się konferencja "Bezpieczny medyk to bezpieczny pacjent" organizowana przez Fundację Nie Widać Po Mnie we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską (NIL), w trakcie której o zdrowiu psychicznym personelu medycznego będą rozmawiać eksperci.

Ten kryzys odbija się też na pacjentach. Już co trzeci lekarz cierpi na depresję i stany lękowe
Autor: Getty Images

O kondycji psychicznej medyków mówi się "dzięki" pandemii

Konferencja "Bezpieczny medyk to bezpieczny pacjent" odbędzie się z inicjatywy Fundacji Nie Widać Po Mnie. Zaburzenia lękowe i depresyjne lekarzy to problem, który do momentu wybuchu pandemii był pomijany, co nie oznacza, że go nie było. Tutaj nasuwa się pytanie: "ale jak to?". 

To pandemia spowodowała, że sprawy związane ze zdrowiem psychicznym zyskały głos. Na początku 2020 r. w mediach zaczęły pojawiać się treści dotyczące poświęcenia, wyczerpania a nawet heroizmu tych, którzy walczyli (i nadal walczą) w szpitalach o życie chorych na COVID-19.

30 proc. lekarzy w Polsce ma zaburzenia depresyjne i lękowe

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Nie Widać Po Mnie. Ta statystyka jest zatrważająca nie tylko z powodu trudów medyków, którzy się z nimi zmagają, ale także z uwagi na pacjentów będących pod ich opieką.

Zawody związane z codziennym ratowaniem życia ludzkiego związane są z nieuchronnym narażeniem na przewlekły stres, który - jak wiadomo - jest szkodliwy na wielu płaszczyznach. Jak przekłada się to na stan zdrowia lekarzy?

Jak podkreślają eksperci: "przewlekły stres wpływa na zdolności poznawcze i poziom percepcji, a także może być czynnikiem rozwoju wielu chorób o podłożu psychicznym, somatycznym i psychosomatycznym".

Poradnik Zdrowie: zaburzenia lękowe

Konferencja "Bezpieczny medyk to bezpieczny pacjent" odbędzie się 14 września

Specjaliści odnieśli wyniki badań do stanu kondycji psychicznej lekarzy z Holandii. Wnioski na ten temat zostaną przedstawione na konferencji prasowej "Bezpieczny medyk to bezpieczny pacjent - o zdrowiu psychicznym medyków", która rozpocznie się w środę, 14 września, o godz. 10:30 w siedzibie NIL (ul. Sobieskiego 110, Warszawa; sala konferencyjna w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego). 

Na konferencji zostaną przedstawione dostępne formy wsparcia dla personelu medycznego

Fundacja Nie Widać Po Mnie opracowała autorski program, który ma pomóc pracownikom służby zdrowia zadbać o kondycję psychiczną. Projekt nosi nazwę "W(y)SPA" i dzięki dedykowanej platformie medycy mogą skorzystać z pomocy specjalistów online, za pośrednictwem wideorozmowy lub czatu albo telefonicznie. Powstała również specjalna grupa wsparcia oraz baza webinarów.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie organizuje natomiast grupę Balinta. To forma grupowej terapii, w której analizuje się emocje towarzyszące stresującym sytuacjom.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Nie Widać Po Mnie i Naczelna IzbaLekarska.