Te osoby mogą pojechać do sanatorium za darmo. Specjalny program ZUS

2023-05-31 10:31

Kto nie płaci za sanatorium z NFZ? Sprawdź, czy jesteś w gronie szczęśliwców. Jeśli i ty chciałbyś skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego bez dodatkowych kosztów, to sprawdź, czy masz możliwość ubiegać się o bezpłatny wyjazd, który zostanie pokryty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Te osoby mogą pojechać do sanatorium za darmo. Specjalny program NFZ
Autor: Getty Image

Sanatorium to idealne miejsce do regeneracji sił i poprawy stanu zdrowia. Dzięki różnorodnym terapiom rehabilitacyjnym i wsparciu wysoko wykwalifikowanego personelu pacjenci mogą efektywnie pracować nad powrotem do sprawności. Czy wiedziałeś, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego pobytu w sanatorium, finansowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Musisz jednak spełniać pewne wymagania.

ZUS pokryje 100% kosztów pobytu w sanatorium

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrywa pełne koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia podczas pobytu w sanatorium. Niemniej jednak, nie każdy może skorzystać z tej oferty. Sprawdź, czy spełniasz kryteria do skorzystania z bezpłatnego wyjazdu rehabilitacyjnego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje pobyt w sanatorium w ramach tzw. "prewencji rentowej". Jest to szereg działań, które mają na celu przywrócenie zdrowia tym osobom, które już od jakiegoś czasu korzystają z zasiłków chorobowych czy świadczeń, ale mają potencjał na powrót do pełnej zdolności do pracy.

Prewencja rentowa. Czym jest i kiedy można z niej skorzystać?

– Prewencja rentowa to program, skierowany do osób ubezpieczonych, które są zagrożone niezdolnością do pracy z powodu urazu lub choroby – mówi "Faktowi" Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. – Dzięki temu ponad połowa korzystających z niej osób wraca do aktywności zawodowej. Wniosek o rehabilitację wypełnia lekarz, u którego się leczymy. Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia – tłumaczy rzecznik.

Prewencja rentowa jest więc programem, który jest skierowany do osób ubezpieczonych, które stoją w obliczu niezdolności do pracy w wyniku kontuzji lub choroby. Dzięki uczestnictwu w tym programie, ponad połowa korzystających wraca do aktywności zawodowej.