Te dwa proste programy ćwiczeń mogą pomóc zmniejszyć stłuszczenie wątroby. Nowe badanie

2021-12-21 11:15

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby można skutecznie zmniejszyć za pomocą ćwiczeń aerobowych, obejmujących trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) lub trening ciągły o umiarkowanej intensywności (MICT) – takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez naukowców z Australii.

Te dwa proste programy ćwiczeń mogą pomóc zmniejszyć stłuszczenie wątroby
Autor: Getty Images

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) to jedna z najczęstszych chorób wątroby na świecie i zarazem najczęstsza przewlekła choroba dotycząca tego organu. Jak dowodzą statystyki, występuje nawet u 1/3 światowej populacji. Choroba ta ma związek z narastającą epidemią otyłości – rozwija się nawet u 90 proc. osób otyłych i 70 proc. chorujących na cukrzycę.

Stanowi poważny problem zdrowotny: może doprowadzić do marskości wątroby, na jej podłożu najczęściej rozwija się rak wątrobowokomórkowy, jest również jednym z najważniejszych wskazań do przeszczepu wątroby.

W formie 24: sposoby na odtrucie wątroby

Najważniejsze w leczeniu NAFLD są obecnie interwencje związane ze zmianą stylu życia – przede wszystkim zmniejszenie masy ciała. Badacze z Western Sydney University, University of Sydney i University of Queensland postanowili sprawdzić, czy – i w jaki sposób - na NAFLD wpłynie trening aerobowy.

W tym celu przeprowadzili metaanalizę 28 268 dostępnych badań, z podstawową analizą, obejmującą 19 badań z udziałem 745 dorosłych uczestników. Ich przegląd jest pierwszym badaniem tego typu, które miało na celu określenie wpływu ćwiczeń aerobowych na zmagazynowany w wątrobie tłuszcz i bezpośrednie porównanie w tym zakresie treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT) z treningiem ciągłym o umiarkowanej intensywności (MICT).

Ilość zmagazynowanego w wątrobie tłuszczu oceniano za pomocą nieinwazyjnych technik pomiarowych, w tym MRI (obrazowanie rezonansem magnetycznym) i spektroskopią protonowego rezonansu magnetycznego.

Zbiorcza analiza wykazała, że oba typy treningu pozwalały na istotne klinicznie zredukowanie tłuszczu w wątrobie. Treningi HIIT (intensywne ćwiczenia aerobowe na przemian z odpoczynkiem) były tak samo skuteczne w redukowaniu tkanki tłuszczowej w wątrobie, co treningi MICT (czyli tradycyjny trening aerobowy), chociaż wymagają mniej czasu i energii.

Autorzy metaanalizy twierdzą, że jej wyniki mogą przyczynić się do zmiany zaleceń klinicznych i tym samym – do zmniejszenia problemu NAFLD.

Jak wyjaśnił w komunikacie prasowym główny autor badania, dr Angelo Sabag z NICM Health Research Institute:„Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby jest predyktorem zaburzeń metabolicznych, ściśle powiązanych z rozwojem i ciężkością różnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2. Nasz przegląd pokazuje, jak ważne są regularne ćwiczenia aerobowe jako skuteczna terapia u osób zagrożonych NAFLD, przy czym zarówno HIIT, jak i MICT w podobnym stopniu redukują poziom tłuszczu w wątrobie. Warto wiedzieć, że trenując intensywniej w krótszym czasie HIIT można osiągnąć te same wyniki, co przy MICT, co jest idealne dla osób prowadzących intensywny tryb życia i mających mało czasu. Interesujące jest również to, że nawet jeśli ktoś nie ćwiczy zgodnie z wytycznymi dotyczącymi aktywności fizycznej, nadal może osiągnąć klinicznie istotną poprawę poziomu tłuszczu w wątrobie, o ile ćwiczy regularnie z umiarkowaną intensywnością” – powiedział dr Sabag.