Taki manicure może uszkadzać DNA. Badacze wskazali winnego

2023-01-20 8:23

Częste robienie manicure żelowego może nie być tak obojętne dla zdrowia, jak dotąd sądzono - zarówno dla osoby, która będzie nosiła takie paznokcie, jak i dla tej, która taki zabieg wykonuje. Kontrowersyjne jest jedno urządzenie stosowane w trakcie takiego manicure. Zdaniem naukowców jego używanie może doprowadzić do mutacji DNA, a w konsekwencji do raka skóry.

Taki manicure może uszkadzać DNA. Badacze wskazali winnego
Autor: Getty Images Taki manicure może uszkadzać DNA. Badacze wskazali winnego

Manicure żelowy polega na pokryciu płytki paznokcia specjalną masą, a następnie wysuszenia jej za pomocą lampy UV/LED. Pod wpływem promieniowania UV żel twardnieje.

To jeden z najpopularniejszych typów manicure, przede wszystkim dlatego, że daje dobre efekty - paznokcie wyglądają naturalnie, subtelnie i delikatnie, a pokryta żelem płytka paznokciowa wydaje się mocniejsza

Jak się jednak okazuje, ten typ manicure może mieć też ciemne strony.

Suszarki UV do paznokci mogą zwiększać ryzyko mutacji DNA

W trakcie zabiegu manicure żelowego wykorzystywane są suszarki do paznokci wyposażone w lampy UV/LED. Wyglądają jak "mini solarium" dla dłoni i emitują promieniowanie o spektrum 340-395 nm.

Tradycyjne łóżka opalające wykorzystują spektrum światła UV 280-400 nm - badania dowiodły, że mogą być one przyczyną raka skóry. Jednak suszarek do paznokci niemal nikt nie badał. Lukę tę częściowo wypełnia praca naukowców z University of California w San Diego i University of Pittsburgh w USA.

Żarówki w suszarkach do paznokci są mniej intensywne i mają inne widmo UV niż solaria, jednak część promieni, które emitują, przenika przez skórę. Badacze przyjrzeli się temu, jaki wpływ na ludzkie komórki na poziomie molekularnym może mieć wykorzystywanie takiego sprzętu. Na działanie promieni emitowanych przez suszarki wystawili mysie i ludzkie komórki - keratynocyty skóry dorosłego człowieka, fibroblasty ludzkiego napletka i fibroblasty embrionalne myszy.

Zaobserwowali, że 20 minut ekspozycji na takie światło, następnie godzina na naprawę uszkodzeń i kolejne 20 minut ekspozycji doprowadziło do śmierci od 20 do 30 proc. komórek, a także do uszkodzeń mitochondriów i DNA. 20-minutowe sesje codziennie przez trzy kolejne dni doprowadziły do śmierci 70 proc. komórek.

Uszkodzenia, które powstawały w pozostałych komórkach nie zawsze były naprawiane, co doprowadzało do mutacji DNA podobnych do tych, jakie obserwowano w nowotworach skóry.

Jak rozpoznać czerniaka?

Szczególnie narażone są manicurzystki  

Suszenie paznokci w trakcie manicure żelowego trwa krócej, niż ekspozycja w badaniu - zwykle zajmuje około 10 minut.  Zdaniem badaczy wiele zależy jednak od tego, jak często zabieg jest powtarzany. Póki co nie można w pełni potwierdzić związku między suszarkami do paznokci a rakiem skóry, ponieważ badanie nie dostarczyło na to bezpośrednich dowodów - wyjaśnia jeden z naukowców, Ludmil Aleksandrow, profesor bioinżynierii oraz medycyny komórkowej i molekularnej.

Nie stwierdzono również, jak często trzeba byłoby robić sobie paznokcie, by być narażonym na rozwój takiego nowotworu - konieczne są długoterminowe badania epidemiologiczne.  Tym niemniej jednak pojawiły się już doniesienia o rzadkich nowotworach palców u osób, które zawodowo wykonują manicure żelowy.

„Wyniki naszych eksperymentów i wcześniejsze dowody zdecydowanie sugerują, że promieniowanie emitowane przez suszarki do paznokci UV może powodować raka dłoni, a suszarki do paznokci UV, podobnie jak łóżka do opalania, mogą zwiększać ryzyko raka skóry o wczesnym początku” - podsumowują autorzy badania.