Ta zabawka miała być śmiesznym gadżetem, a budzi kontrowersje. "Może wywoływać zaburzenia odżywiania"

2022-06-10 10:56

Jeden ze sklepów z asortymentem dla dzieci ma w swojej ofercie zabawkę - świnkę, która chrumka przy każdym otwarciu lodówki. Gadżet ma zniechęcić do podjadania. Na Twitterze zawrzało.

dziecko
Autor: Getty Images

Świnka ma odstraszać od jedzenia

Zabawka w postaci świnki ma zniechęcać do podjadania. "Śmieszny" gadżet wyposażony w czujnik na światło ma reagować, gdy otwieramy lodówkę. Sięgając po jedzenie usłyszysz chrumkanie, które ma przypomnieć, żebyś tego nie robił. Jedna z użytkowniczek Twittera rozpoczęła na ten temat dyskusję, pisząc: "SMYK sprzedaje zabawkę, której celem jest chyba wywołanie zaburzeń odżywania u twojego dziecka."

Dyskusja na Twitterze

Pod wpisem internautki pojawiła się fala komentarzy, jedna z użytkowniczek Twittera napisała: 

"Moi rodzice zawiesili kiedyś dzwoneczki na szafce ze słodyczami, a wszelkie »niezdrowe« jedzenie było mocno ograniczane. Skończyłam z zaburzeniami odżywiania. Nie róbcie tego swoim dzieciom. Zdrowa relacja z jedzeniem na tym nie polega."

Kolejne komentarze także zwróciły uwagę na problem:

"No podejrzewam, że jak ktoś ma naprawdę upierdliwych rodziców, to na ten dźwięk będą przybiegać i zabraniać dziecku podjadać."

"Wpędza w poczucie winy, jak świnka chrumka, to za każdym razem myśli się o niej (odwołuję się do powiedzenia: "gruby jak świnia"). Z każdym otworzeniem lodówki myślisz o tym, że zaraz będziesz gruby jak świnia, zniechęca to do jedzenia."

"Tym powinni zająć się rodzice - pokazując dziecku zdrowe nawyki żywieniowe, dbając o jego aktywność fizyczną i pokazując mu, jak powinno wyglądać prawidłowe i zdrowe żywienie."

Poradnik Zdrowie: zaburzenia odżywiania

Firma SMYK odpowiada

Firma została poproszona o komentarz w sprawie zabawki przez redakcję portalu Ofeminin:

"Sklep internetowy smyk.com oferuje klientom tysiące różnorodnych produktów z wielu kategorii. W przeciwieństwie do sklepów stacjonarnych SMYK, bardzo duża część oferty smyk.com przeznaczona jest dla dorosłych, np. ubrania, książki lub wyposażenie domu. Produkt Świnka do lodówki umieszczony jest w kategorii Dom i ogród/Artykuły zabawne i śmieszne/Upominki zabawne i z założenia nie jest przeznaczony dla dzieci. Opis produktu nie sugeruje, że można wykorzystać go w celu ograniczania jedzenia dziecku, a jego użycie przez dorosłego, to dobrowolna decyzja" - odpowiada Magdalena Samoraj, Marketing & PR Manager SMYK.

Zaburzenia odżywiania u dzieci

Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży to problem - niestety - coraz bardziej powszechny. Kreowane w mediach społecznościowych "kanony piękna" są jednym z głównych czynników, które przyczyniają się do drastycznego wzrostu statystyk. 

Zaburzenia odżywiania mogą objawiać się apatią, osłabieniem, niechęcią do wysiłku fizycznego i nauki, co przekłada się również na pogorszenie samopoczucia psychicznego.

Niezależnie od tego, czy zabawka przeznaczona jest dla dziecka, czy dorosłego, może mieć szkodliwy wpływ na psychikę i relację z jedzeniem. Wpuszczenie do obrotu takich zabawek to brak zastanowienia, odpowiedzialności, wyobraźni czy wszystkie z wymienionych? Jedno jest pewne - dzieci należy wspierać w akceptowaniu siebie, rozmawiać, być uważnym i czujnym, aby w porę rozpoznać problem.