Ta dziewczynka urodziła się z rzadką przypadłością. Nazywają ją "pajączkiem"

2022-06-03 9:50

Niedawno skończyła dwa latka, a przed nią poważna operacja, dzięki której będzie mogła w przyszłości normalnie funkcjonować. Wszystko za sprawą poważnej anomalii genetycznej, z powodu której ma dodatkowe dwie ręce i dwie nogi. Najpierw jednak rodzina musi zebrać fundusze na ten zabieg. Po nagłośnieniu sprawy swoją pomoc zaoferowały już m.in. lokalne władze i znany w Indiach celebryta.

Ta dziewczynka urodziła się z rzadką przypadłością. Nazywają ją pajączkiem
Autor: Mirror.co.uk

Mutacje genetyczne u dzieci w Indiach nie należą do rzadkości - naukowcy obwiniają o nie zanieczyszczone środowisko i tragiczne warunki sanitarne, w jakich żyje wiele przyszłych matek, narażonych na działanie toksycznych substancji. To właśnie w tym kraju na świat przychodzą niemowlęta obciążone poważnymi wadami. Kilka lat temu w stanie Uttar Pradesh urodziła się dziewczynka "z trąbą słonia" (poddano ją operacji plastycznej), a także kilku chłopców z dwoma penisami. Teraz, za sprawą nagrania, które pojawiło się na youtube, świat dowiedział się o kolejnym takim dziecku.

Ma dodatkowe nogi i ręce

Dziewczynka ma dwa i pół roku, pochodzi z wioski Hemda w Nawada, w stanie Bihar. Urodziła się z dodatkowymi dwiema rękami i dwiema nogami, które wyrastają z jej talii - ma ich więc w sumie aż osiem. Na udostępnionym w sieci nagraniu tuli ją kobieta - przedstawiana jako jej matka, Usha Devi. O samej dziewczynce wiadomo tyle, że ma na imię Chaumukhi (nadał je jej personel szpitala, w którym przyszła na świat), i jest w stanie chodzić na dwóch normalnych nogach. Dodatkowe kończyny są jednak nieruchome, a dziewczynka nie ma nad nimi żadnej kontroli. Jak twierdzi matka, dodatkowe kończyny wpłynęły na wzrost dziewczynki, która jest wyższa, niż inne dzieci w jej wieku.

Rodzina błaga o pomoc

Jak wyjaśniła matka dziewczynki, rodzina zgodziła się na nagranie po to, by nagłośnić ten rzadki przypadek i w ten sposób zebrać pieniądze na operację, dzięki której w przyszłości dziecko będzie w stanie żyć normalnie. O pomoc zaapelowali również do lokalnej administracji. Dziewczynce dokuczają bowiem inne dzieci, nazywając ją "pajączkiem".

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne

Apele przyniosły skutek - władze wioski zaoferowały pokrycie części wydatków związanych z operacją. Z pomocą pośpieszył też znany w Indiach aktor Sonu Sood, który przeczytał o dziewczynce w mediach społecznościowych i zadeklarował, że zapewni jej środki finansowe na pokrycie kosztów niezbędnych zabiegów i leków, a także sfinansuje jej edukację. 

Mimo, że przypadek dwulatki z wioski Hemda jest ekstremalnie rzadki, nie jest ona bynajmniej jedynym dzieckiem, które urodziło się z taką anomalią. W 2015 roku, również w Indiach, na świat przyszedł chłopiec z ośmioma kończynami. Jego losy nie są jednak znane.