Szczepionka przeciw COVID-19. Co mamy robić, jeśli pojawią się po niej niepokojące objawy?

Już za kilka dni rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19. Obecna sytuacja pandemiczna wywołuje różne nastroje i obawy wokół szczepionek. Niektórzy z nas boją się, czy po szczepieniu nie wystąpią niepokojące objawy. Jeśli do tego dojdzie, to co mają wtedy robić? Gdzie szukać pomocy?

Pojawienie się szczepionki przeciw koronawirusowi SAARS-CoV-2 jest pewnego rodzaju światełkiem w tunelu, które mimo to wzbudza wiele emocji w naszym społeczeństwie. Tym bardziej teraz, jak już szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk, uspokoił naród, że „jesteśmy coraz bliżej celu”. W poniedziałek przekazał, że 27 grudnia br. preparat dotrze do wybranych szpitali węzłowych i tego samego dnia zostanie zaszczepionych 10 tys. osób.

Michał Dworczyk przekazał we wtorek na konferencji prasowej, że „do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będzie łącznie 1,5 mln szczepionek, co pozwoli zaszczepić do końca stycznia około 750 tys. pacjentów”.

Co, jeśli pojawią się niepokojące objawy po szczepionce…

Zatem już za kilka dni ruszy proces szczepień, a Polacy mają wciąż sporo wątpliwości dotyczących Narodowego Programu Szczepień. Na liście rządowej gov.pl pojawiła się lista najpopularniejszych pytań o szczepienia. Znaleźliśmy wśród nich jedno zagadnienie, które przykuło naszą uwagę, co zrobić w przypadku niepokojących objawów po szczepionce?

Rząd nie pozostawił pytających bez odpowiedzi. „Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku mogą się pojawić objawy niepożądane, tak również i po szczepieniu mogą one wystąpić. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów po szczepieniu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie” – czytamy na stronie gov.pl.

Jedno zagadnienie mamy już rozwiązane! Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące szczepienia przeciw COVID-19, zachęcamy do zajrzenia na stronę gov.pl. Rząd sporządził dla obywateli zestaw podstawowych informacji na temat szczepionki przeciw koronawirusowi SAARS-CoV-2. W znajdziecie tam odpowiedzi na najczęstsze pytania, w tym to, czy po szczepionce należy unikać aktywności fizycznej.

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE