Szczepionka AstraZeneca nie dla polskich seniorów

2021-02-02 13:23

O tym, że seniorzy nie będą szczepieni przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca, poinformował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wkrótce Rada Medyczna podejmie decyzję w tej sprawie.

Szczepionka AstraZeneca nie dla polskich seniorów
Autor: Getty Images

Europejska Agencja Leków (EMA) w piątek dopuściła na rynek UE szczepionkę AstryZeneki. Od soboty na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) dostępna jest charakterystyka tej szczepionki. Znajduje się w niej dość ważna informacja, że szczepionkę AstryZeneki podaje się osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Poza tym jest też zaznaczone, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych".

W kontekście tych zaleceń minister Michał Dworczyk wyjaśnił, że "seniorzy nie będą szczepieni tą szczepionką, a w konsekwencji zapewne będą to osoby z pierwszego etapu." - Być może rozpoczniemy to szczepienie od nauczycieli - dodał. Tymczasem rząd czeka na decyzję Rady Medycznej.

Preparat AstraZeneca ma być podawany w dwóch dawkach. Drugą dawkę pacjent powinien otrzymać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszej aplikacji.

Jak przekazał, prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski, pierwsza dostawa szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 w ilości około 230 tys. dawek przewidziana jest mniej więcej około 9 lutego.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]

qz-joj9-vbGD-tjac