Szczepienia nauczycieli i pracowników żłobków przeciw COVID-19: od dziś mogą zgłaszać chęć zaszczepienia

2021-02-08 12:09

Szczepienia nauczycieli i pracowników żłobków przeciw COVID-19 mają rozpocząć się w najbliższy piątek - 12 lutego br. Natomiast od dziś (8 lutego br.) mogą zgłosić chęć zaszczepienia się na koronawirusa SARS-CoV-2. Jak ta procedura ma wyglądać w praktyce?

Szczepienia nauczycieli i pracowników żłobków przeciw COVID-19: od dziś mogą zgłaszać chęć zaszczepienia
Autor: Szczepienia nauczycieli i pracowników żłobków przeciw COVID-19: od dziś mogą zgłaszać chęć zaszczepienia

Szczepienia nauczycieli i pracowników żłobków przeciw COVID-19 – zanim to nastąpi, od 8 lutego br. nauczyciele powinni zgłosić się chęć zaszczepienia się do dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki oświatowej, w której jest zatrudniony. W przypadku nauczycieli, którzy są zatrudnieni w kilku szkołach lub placówkach, mają zgłosić chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie. Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek w Systemie Informacji Oświatowej (SIO) w „Strefie Pracownika” będą mieli dostępne formularze zgłaszania nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami, którzy w pierwszej kolejności będą mogli zostać zaszczepieni. Te dokumenty mogą nadsyłać drogą elektroniczną do MEiN do środy (10 lutego br.).  

Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego – jego nazwa i adres będą widoczne w formularzu. Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie. Dyrektor przekaże te informacje nauczycielom.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekaże jeszcze dyrektorom szczegółową instrukcję zgłaszania pracowników w strefie dla zalogowanych SIO oraz szczegółową procedurę procesu szczepienia krok po kroku.

Nauczyciel musi stawić się w punkcie szczepień w wyznaczonym terminie. Na szczepienie przeciw COVID-19 musi wziąć ze sobą dowód tożsamości i długopis, gdzie na miejscu będzie zobowiązany wypełnić krótką ankietę.

Chęć zaszczepienia przeciw COVID-19 mogą też zgłaszać pracownicy żłobków i klubów dziecięcych, dzienni opiekunowie oraz pracownic y placówek pieczy zastępczej. Ci spośród nich, którzy będą chcieli się zaszczepić - podobnie jak nauczyciele - muszą to zgłosić do dyrektora placówki, w której pracują.

Szczepienia nauczycieli i pracowników żłobków przeciw COVID-19: ustalona kolejność

Szczepienia nauczycieli i pracowników żłobków przeciw COVID-19 rozpoczną się 12 lutego br. i będą odbywać się w ustalonej kolejności. Najpierw otrzymają szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2:

 1. Etap - nauczyciele, którzy obecnie pracują stacjonarnie z dziećmi i młodzieżą:

  • nauczyciele wychowania przedszkolnego
  • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela
  • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy
  • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic)
  • nauczyciele szkół i placówek specjalnych
  • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu
  • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych
  • kadra kierownicza pedagogiczna tych szkół i placówek.

2. Etap – nauczyciele uczący w pozostałych klasach

Resort edukacji przekazał, że tempo szczepień będzie zależało od dostaw szczepionek do Polski. Na polskim rynku są dostępne trzy szczepionki: firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom i pracownikom żłobków poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Natomiast grupa 60+ ma być szczepiona preparatami firm BioNTech/Pfizer i Moderna.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?