Światowy Dzień Otyłości

2017-10-11 14:24

11 października obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. W tym roku pod hasłem: "Lecz otyłość teraz, aby uniknąć konsekwencji później". Światowy Dzień Otyłości to międzynarodowa akcja przypominająca, że otyłość to choroba, którą trzeba leczyć, aby uniknąć wielu innych groźnych schorzeń. Do 2025 r. liczba osób z nadwagą i otyłością na całym świecie wzrośnie do 2,5 mld. W Polsce na nadwagę i otyłość choruje już ponad połowa społeczeństwa.

Światowy Dzień Otyłości
Autor: thinkstockphotos.com

Otyłość jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Światowa Organizacja Zdrowia wpisała otyłość na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych pod kodem E66, a lekarze, badacze choroby i pacjenci co roku, podczas Światowego Dnia Otyłości przypominają, że skończył się czas profilaktyki. Otyłość trzeba po prostu zacząć rzetelnie leczyć.

Otyłość na świecie i w Polsce - liczby

Konieczność kompleksowego leczenia otyłości potwierdzają zatrważające wyniki globalnego programu badawczego zrealizowanego przez naukowców ze School of Public Health Imperial College London przedstawione w 2016r. Liczba osób z nadwagą, czyli w stanie przedotyłościowym i już chorych na otyłość na całym świecie systematycznie wzrasta. W 1975r. było ich 105 mln, w 2014r. już 641 mln, a do 2025r. nadwagę lub otyłość będzie miała już jedna piąta całej ludzkości, czyli ok. 2,5 miliarda ludzi! W tym ok. 6 proc. mężczyzn i co dziesiąta kobieta będą chorować na otyłość II i III stopnia z BMI (wskaźnik masy ciała) powyżej 35.

Obecnie najwięcej chorych na otyłość jest w Polinezji i Mikronezji, a najmniej w Timorze Wschodnim, Etiopii i Erytrei. Choroba najbardziej rozwinęła się wśród Amerykanów. Co czwarty mężczyzna i co piąta kobieta, u których zdiagnozowano otyłość III stopnia, czyli otyłość olbrzymią mieszka właśnie w USA. W Europie, najwięcej mężczyzn z otyłością żyje na Cyprze, Malcie i Irlandii, a najwięcej kobiet z tą chorobą w Mołdawii, Wielkiej Brytanii i Rosji. Co ciekawe, jedna piąta wszystkich mieszkańców Ziemi chorych na otyłość to obywatele sześciu wysoko rozwiniętych krajów anglojęzycznych - Australii, Kanady, Irlandii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i USA.

W Polsce, w 1975r. było ok. 900 tys. mężczyzn i ok. 2,1 mln kobiet z otyłością. Dawało nam to wówczas odpowiednio ósme i siódme miejsce w w światowych statystykach. Obecnie nadwagę i otyłość ma niemal 70 proc. Polaków, w tym blisko 30 proc. na otyłość.  Jeśli chodzi o otyłość III stopnia, to różne źródła podają liczbę od 500 do 700 tys. chorych Polaków. Ponad 1 milion mieszkańców Polski choruje na otyłość II stopnia i schorzenia będące powikłaniami otyłości. Według prognoz, w 2025r. na otyłość będzie chorować co czwarta Polka i co trzeci Polak.

Warto wiedzieć

Otyłość prowadzi do ok. 50 innych chorób
Najcięższe choroby, które są powikłaniami otyłości to:
- cukrzyca typu 2
- nadciśnienie tętnicze
- choroby serca
- zwyrodnieniowa choroba stawów
- nowotwory
- depresja

Świat wzywa: leczcie otyłość!

Otyłość to nie defekt estetyczny ciała. Nie wynika ze "słabej woli", ani lenistwa. Nie jest też wolnym wyborem człowieka. To wszystko mity i stereotypy. Dziś cały świat już wie, że otyłość to choroba i trzeba ją rzetelnie i bezpiecznie leczyć. W terapii otyłości wykorzystuje się trzy główne metody. Najważniejsza z nich to tzw. zachowawcza, czyli całkowita i na całe życie zmiana sposobu odżywiania połączona ze zwiększoną aktywnością ruchową. Druga to farmakoterapia, czyli leki wspierające redukcję masy ciała. A trzecia to chirurgia bariatryczna, czyli chirurgiczne leczenie otyłości dla pacjentów z BMI 40+.

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Otyłości jest wezwanie: "Lecz otyłość teraz, aby uniknąć konsekwencji później". Ten apel lekarzy, badaczy choroby otyłości i pacjentów skierowany do wszystkich rządów, placówek medycznych i innych tzw. dostawców usług zdrowotnych, a także ubezpieczycieli i organizacji pozarządowych, aby leczenie otyłości traktowali jako największy priorytet medycyny i ochrony zdrowia. Światowy Dzień Otyłości to kolejna globalna odezwa o utworzenie narodowych programów profilaktyki i leczenia choroby otyłości, a także opieki nad chorymi na otyłość. Organizatorzy akcji wskazują, że jeśli nie zaczniemy leczyć otyłości, to w 2025r. na całym świecie wydamy 398 mld USD na leczenie cukrzycy, 470 mld USD na choroby serca, 350 mld USD na depresję i 166 mld USD na terapię nowych zachorowań na nowotwory.

Partnerem akcji Światowy Dzień Otyłości w Polsce jest Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA. Fundacja prowadzi działania na rzecz prawnego uznania przez Polskę otyłości za chorobę oraz skutecznego włączenia chorych na otyłość do systemu opieki zdrowotnej i wsparcia socjalnego. Fundacja doprowadziła m.in. do oddzielania chirurgii bariatrycznej od chirurgii ogólnej i utworzenia nowej grupy zabiegów operacyjnych refundowanych przez NFZ umożliwiając w ten sposób pacjentom z otyłością olbrzymią dostęp do nowoczesnego, efektywnego leczenia.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

O autorze
Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.

Fundacja OD-WAGA