Sprawdź, czy możesz zaszczepić się w innych krajach Unii Europejskiej!

W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. Co w przypadku polskich obywateli za granicą? Czy na przykład seniorzy po 75 roku życia mogą zaszczepić się na koronawirusa w innych krajach Unii Europejskiej, bo akurat tam przebywają, albo chcą skorzystać z takiej opcji? Z tego artykułu dowiesz się, czy jest to w ogóle możliwe!

Biorąc pod uwagę zasadę europejskiej solidarności, to powinna istnieć możliwość zaszczepienia się w innych krajach UE. Niemniej w praktyce jest to bardziej skomplikowane, a nawet niedostępne. O doprecyzowanie tej kwestii Polska Agencja Prasowa (PAP) zgłosiła się do Komisji Europejskiej. Jej odpowiedź brzmi następująco: „Należy to (szczepienie poza krajem ojczystym – red.) do kompetencji państw członkowskich – więc decyzja w tym zakresie należy do państwa członkowskiego”. Inaczej mówiąc, chodzi o to, że stosowanie zasady solidarności w przypadku szczepień na COVID-19 zależy od dobrej woli poszczególnych państw członkowskich.

Przepisy dot. szczepień w innych krajach UE

Poniżej znajdziecie przegląd zasad i praktyk, jakie obowiązują w niektórych krajach Unii Europejskiej, na podstanie informacji od tamtejszych organów rządowych.

  1. Portugalia: istnieje możliwość zaszczepienia przeciwko COVID-19 seniora z Polski, który odwiedza rodzinę rezydująca w tym kraju. Jest jednak jeden warunek – musi mieć dokumenty potwierdzające jego tożsamość oraz przynależność do publicznego systemu zdrowia w Polsce. Do tego musi zostać wcześniej zgłoszony do przychodni przez osobę, u której będzie w Portugalii przebywał. Z kolei Polacy pracujący lub rezydujący w tym kraju w celu zaszczepienia się przeciwko COVID-19 muszą zgłosić się do najbliższej publicznej przychodni służby zdrowia i wypełnić właściwy formularz. W zależności od wieku, stanu zdrowia i wykonywanej pracy zostaną przydzieleni do odpowiedniej fazy szczepień. O terminie szczepienia zostaną poinformowani telefonicznie.
  2. Hiszpania: przepisy dotyczące szczepień są bardzo rygorystyczne. Na razie nie ma w tym kraju możliwości wykonania szczepień przeciw COVID-19 dla obcokrajowców, którzy nie są rezydentami, bądź nie są zatrudnieni na jego terytorium.
  3. Włochy: tu jest podobna sytuacja co w Hiszpanii. Przepisy dot. szczepień nie przewidują aktualnie możliwości zaszczepienia osoby, która przyjechała do kogoś w odwiedziny. Jeśli chodzi o cudzoziemców, to prawo do szczepień mają stali rezydenci we Włoszech, objęci systemem opieki zdrowotnej i posiadający legitymację potwierdzającą, że są w nim zarejestrowani.
  4. Belgia: jedynie mogą otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19 te osoby, które mieszkają w tym kraju na stałe i płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne. Belgijskie Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje żadnych wyjątków.
  5. Niemcy: bez zaproszenia nie można podejść do szczepienia na koronawirusa SARS-CoV-2. Zgłoszenie się do punktu szczepień „z ulicy” nie wchodzi nawet w grę.
  6. Czechy: obcokrajowcy będą mieli dostęp do szczepionki, ale jeśli są ubezpieczeni w tym kraju.
  7. Słowacja: w przepisach jest mowa o szczepieniu „obywateli Republiki Słowackiej”, ale w praktyce mają być szczepieni cudzoziemcy. Muszą oni jednak czekać na etap szczepień, w którym nie będzie już innych grup priorytetowych.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE