Sprawdź, czy grozi ci łysienie. Szybki test

2020-06-01 18:45 Magda Mazurek

Zastanawiasz się, czy grozi ci łysienie? Cóż, na podstawie pewnych przesłanek można wywnioskować, czy jestem zagrożony utratą włosów.

Najpierw zrób bardzo prosty i szybki test. A później wyjaśnimy ci, dlaczego o to pytamy i czy rzeczywiście możesz obawiać się łysienia. 

Człowiek o zdrowych włosach traci średnio 100 włosów na dobę. Po prostu - wypadają i nie ma w tym nic złego, niepokojącego czy dziwnego. Jeśli jednak wypada ci więcej włosów, może to oznaczać problem. Umyj włosy, czesz je przez 60 sekund i policz włosy - to najprostszy test opracowany przez naukowców z Baylor College of Medicine. Zdrowe osoby, bez problemów z czupryną, gubiły średnio 10 włosów. I nie więcej. A jeśli jest ich więcej - może to oznaczać, że włosy już zaczynają wypadać. 

A dlaczego pytamy o łupież? Przecież łupież nie powoduje wypadania włosów. Sam łupież nie, ale jest taka choroba jak łysienie łojotokowe. Na szczęście można je wyleczyć. 

Polecamy: Łojotokowe zapalenie skóry głowy. Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry

Kolejna sprawa - cukrzyca, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych (między innymi). A gorzej ukrwione cebulki włosów szybciej wypadają. Sterydy? Cóż, kiedy poziom dihydrotestosteronu wzrasta, rośnie ryzyko wyłysienia. 

Warto wiedzieć: Łysienie androgenowe - męski problem. Przyczyny, objawy łysienia androgenowego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE