Specjalny koktajl przeciwciał może zwalczyć 37 mutacji Omikrona

2021-12-07 13:44

Producenci leku GlaxoSmithKline (GSK) i Vir Biotechnology przekazali ostatnio zaskakującą informację. Koktajl przeciwciał sotrovimab może być skuteczny w walce przeciw wszystkim mutacjom Omikrona. Oto wniosek ze wstępnych badań.

Specjalny koktajl przeciwciał może zwalczyć 37 mutacji Omikrona
Autor: Getty Images

Co to jest sotrovimab? Jest to eksperymentalne przeciwciało monoklonalne przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Wyniki badań klinicznych pokazują, że może ono nie tylko uniemożliwić wnikanie wirusa do zdrowych komórek, ale również usuwać zakażone komórki.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Szef pionu badawczego GSK Hal Baron wydał oświadczenie, w którym napisano, że „wstępne badania wykazały, że koktajl przeciwciał (sotrovimab – red.) jest skuteczny zarówno przeciw najnowszemu wariantowi Ominkron, jak i pozostałym wariantom określonym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako niepokojące (VoC – Variant of Concern)”. Jak dodano preparat, działa przeciwko wszystkim 37 dotychczas zidentyfikowanym mutacjom Omikrona.

Ten preparat występuje pod nazwą Xevudy. Obecnie dopuszczony jest do stosowania w nagłych przypadkach, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?