Spanie w skarpetkach - zdrowe czy nie? Znamy odpowiedź

2022-09-26 15:46

Spanie w skarpetkach ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. A ty? Do której grupy należysz? Przeczytaj, co na temat wpływu spania w skarpetkach na zdrowie mówią specjaliści.

Kobieta śpi w skarpetkach
Autor: Getty Images

Dobra informacja dla ciepłolubnych. Spanie w skarpetkach jest dobre dla zdrowia – tak twierdzi popularny na platformie TikTok lekarz – dr Karan Raj. Jest on lekarzem aktywnie działającym w social mediach. Chętnie dzieli się ze swoimi obserwującymi ciekawostkami z dziedziny zdrowia. Internautów zaciekawił szczególnie jeden z jego filmików, dotyczący spania w skarpetkach.

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Chcesz lepiej spać? Włóż skarpetki

„Powinieneś zacząć spać w skarpetkach” – radzi Raj.

Według lekarza, spanie w skarpetkach zwiększa krążenie krwi w stopach, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dzięki temu organizm szybciej jest w stanie pozbyć się nadmiaru ciepła, obniżając temperaturę ciała. Według specjalisty, niższa temperatura ciała wpływa na poprawienie jakości snu. Dlatego spanie w skarpetkach jest polecane osobom, które mają problemy z zasypianiem lub cierpią na bezsenność.

Skarpetki lekarstwem na bezsenność?

Pozytywny wpływ spania w skarpetkach na sen potwierdzają również badania. Do takich wniosków doszli naukowcy po przeprowadzeniu analizy jakości snu na 6 dorosłych mężczyznach.

Okazało się, że u osób, które spały w skarpetkach przez 7 dni, opóźnienie zasypiania było średnio o 7,5 minuty krótsze, całkowity czas snu był o 32 minuty dłuższy, liczba przebudzeń była 7,5 razy mniejsza, a wydajność snu była o 7,6% wyższa.

„Ogrzewanie stóp za pomocą skarpet podczas snu w chłodnym otoczeniu miało pozytywny wpływ na jakość snu poprzez skrócenie zasypiania, wydłużenie czasu snu i zmniejszenie wybudzeń podczas snu” – czytamy we wnioskach do badania.